Budujemy Dom

Strefa magazynu / Dom Polski 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany działowe

Dzięki ścianom działowym można wyodrębnić poszczególne pomieszczenia w domu. Poniższy artykuł podpowiada, w jaki sposób dobrze podzielić przestrzeń oraz wykonać ściany wewnętrzne w sposób trwały i estetyczny.

Ściany działowe można wykonywać równolegle ze ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi konstrukcyjnymi lub dopiero w późniejszych etapach budowy. Jeśli po jakimś czasie zajdzie potrzeba ich wyburzenia, w najmniejszym stopniu nie zaszkodzi to konstrukcji domu. Ściany działowe można również przenosić w inne miejsca, ale w takim przypadku trzeba się skonsultować z konstruktorem. Wyda on opinię, czy dany strop może przenieść ciężar przesuniętej ściany działowej, a jeśli okaże się to niemożliwe, to sporządzi projekt jego wzmocnienia. W ścianę działową pełnej wysokości na ogół wstawia się drzwi. Jednak równie popularne jak tradycyjne ściany są ostatnio rozmaite półścianki, które nie tworzą z jednego pomieszczenia dwóch, a tylko wydzielają kąciki funkcjonalne.

Konstrukcja ścian działowych powinna być lekka, ponieważ stawia się je najczęściej w miejscach, pod którymi nie ma wewnętrznych ścian nośnych. Każda ściana działowa powinna być ponadto dobrze zamocowana do ściany nośnej, z którą się styka. Nie wszystkie ściany działowe muszą być z tego samego materiału. Na parterze najkorzystniej jest wykonać przegrody z cegieł lub bloczków silikatowych. Podłoga na gruncie zazwyczaj bez problemów przenosi pochodzące od nich obciążenie. Taka masywniejsza ścianka działowa ma tę zaletę, że zawieszenie na niej szafek kuchennych nie wiąże się z większymi problemami. Na poddaszu znakomicie sprawdzą się natomiast lekkie ściany szkieletowe z poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Nie obciążą one stropu, a jednocześnie spełnią wszystkie wymagania użytkowe.

EFEKT MUROWANY...

Grubość murowanych ścian działowych wynosi przeważnie od 6 do 25 cm. Te najwęższe, jeśli przekraczają 5 m długości, muszą być zbrojone prętami lub drabinkami zbrojeniowymi umieszczanymi w co trzeciej spoinie. Ściany działowe powinny być zespolone ze ścianami zewnętrznymi lub konstrukcyjnymi na stykach. Jeśli muruje się je równocześnie ze stawianiem domu, w przegrodach nośnych zostawia się puste miejsca, w które potem wmurowuje się odpowiednio wysunięte elementy ściany działowej, tzw. strzępia. Jeśli ściany będą dobudowane później, stosuje się inne sposoby kotwienia.

…Z CERAMIKI

Ściany ceramiczne są masywne, dzięki czemu dobrze tłumią hałas. Bez problemu można też wieszać na nich ciężkie przedmioty. Do wykonania ścian działowych można używać cegieł pełnych, a także lżejszych dziurawek lub kratówek. Przegrody te mają grubość 12 cm.

Ściany działowe można też wymurować z pustaków oraz z nieco przypominających je wyglądem cegieł modularnych. Wznosi się z nich ściany o grubości 9–12 cm. Dzięki wyprofilowaniu boków na pióro i wpust, zaprawą można łączyć tylko spoiny poziome.

Ściany działowe można wznosić również z ceramiki poryzowanej, która ma lepsze właściwości termoizolacyjne, ale jest droższa od tradycyjnej. Najcięższym, ale też najlepiej tłumiącym dźwięki materiałem są cegły pełne i drążone, z których wznosi się ściany grubości 12 cm.

Wyroby ceramiczne mają klasy 3,5; 5; 7,5; 10; 15 lub 20, które odpowiadają wytrzymałości materiału na ściskanie i są podawane w MPa. Ponieważ ścianki działowe nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych, nie muszą być wznoszone z wyrobów najwyższej klasy.

Do wznoszenia dekoracyjnych ścian nietynkowanych znakomicie nadają się cegły klinkierowe i licowe. Mogą być drążone (lżejsze) lub pełne (cięższe). Mają bogatą kolorystykę (od kremowego, poprzez różne odcienie czerwieni i brązów, aż po niemal czarny).

fot. Stegu

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x