Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2015

Uzdatnianie wody

Często woda z własnego ujęcia bez uzdatniania nie na daje się w ogóle do użytku. Zastosowanie filtrów jest więc koniecznością. Z kolei woda wodociągowa może być po prostu niesmaczna, zbyt twarda itp.


BADANIE

 

Zestaw substancji do usunięcia może być bardzo różny. Liczy się zarówno ich rodzaj, jak i ilość – jak bardzo przekracza dopuszczalny poziom. Dlatego pierwszym krokiem powinno być zawsze określenie składu wody. Badanie można zlecić stacji Sanepidu lub laboratorium działającemu przy uczelni medycznej. Dopiero po jego wykonaniu można wybrać właściwy sposób uzdatniania. Bezpieczniej nie zlecać analizy firmie sprzedającej urządzenia do uzdatniania. Często korzystają one z prostych, niedokładnych testów, a ponadto są przede wszystkim zainteresowane sprzedażą urządzeń ze swej oferty, co nie wróży dobrze rzetelności samego badania. Z kolei amatorska ocena tylko smaku i zapachu może być bardzo myląca, bo np. smaczna i klarowna woda może być skażona bakteriologicznie lub chemicznie, a niekiedy wodę o zniechęcającym wyglądzie i smaku można stosunkowo łatwo uzdatnić.

 

OCZYSZCZANIE

 

FILTRY MECHANICZNE
Zatrzymują piasek, rdzę, zawiesiny występujące w wodzie. Inaczej te substancje zatykają zawory i filtry na dalszych etapach oczyszczania oraz mechanicznie uszkadzają rury. Na zanieczyszczenia stałe bardzo wrażliwe są pompy i precyzyjne zawory, np. w bateriach jednouchwytowych i termostatycznych. Filtry mechaniczne zawsze powinny stanowić pierwszy etap oczyszczenia. Dlatego taki filtr umieszcza się na początku instalacji wodociągowej i w razie potrzeby także bezpośrednio przed filtrami innego typu, zaworami itp.

 

Najpopularniejsze są filtry wykonane z włókniny, sznurka albo metalowej lub plastikowej siatki (mniej dokładne). Dwa pierwsze typy są jednorazowe, siatkowe zaś można wypłukać i użyć ich ponownie.

fot. Secura

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!