Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2015

Planowanie łazienki

O komforcie korzystania z łazienki decyduje zarówno odpowiednio dobrane wyposażenie, jak i sposób jego rozlokowania. Zwłaszcza urządzanie małego pomieszczenia wymaga rozwagi. Szersze pole do popisu mamy w przypadku większej łazienki – może ona stać się wnętrzem nie tylko na miarę naszych potrzeb, ale i marzeń.


PRZESTRZEŃ A FUNKCJONALNOŚĆ

 

Zaaranżowanie niespełna 4-metrowej łazienki to trudny orzech do zgryzienia dla jej właścicieli. Najprościej do tego karkołomnego zadania zatrudnić profesjonalistę, który nie tylko zaoferuje projekt, ale też znajdzie odpowiednie elementy wyposażenia – małe sanitariaty, małe, ale pojemne szafki czy płytki w odpowiednim kolorze. Alternatywnym, choć trudniejszym sposobem, jest przejrzenie oferowanych przez producentów serii ceramiki, mebli i kabin dedykowanych do małych łazienek.

 

Warto brać pod uwagę najbardziej kompletne kolekcje. Dobrym rozwiązaniem jest również wprowadzenie jasnych kolorów na podłodze i ścianach, które optycznie powiększą przestrzeń. Choć małe szafki mogą wydawać się marnotrawstwem pozostałej wolnej przestrzeni, to faktem jest, że im więcej nagromadzimy sprzętów, tym bardziej pomniejszymy łazienkę. Trudno będzie się w niej poruszać i sprzątać.

 

Decydując się na „oddech”, zyskujemy bardziej przestronne, przyjemniejsze i bardziej higieniczne wnętrze. Małe meble ma w ofercie większość popularnych firm, których produkty plasują się na wyższej i niższej półce cenowej. Małą pojemność szafek (np. umywalkowej o szerokości 40 cm i głębokości 37 cm) można zrekompensować, wykorzystując np. przestrzeń powyżej umywalki – wystarczy zamiast zwykłego lustra, wybrać szafkę z lustrem. Chcąc zachować równą płaszczyznę ścian, można też zastosować szafkę lustrzaną, ale wbudowaną.

 

Pamiętajmy jednak, że wówczas stracimy kilka cennych centymetrów powierzchni łazienki.

fot. Coram

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!