VI Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2012-12-09 23:00:00
VI Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych
6-7 listopada 2009 r. odbywały się na całym świecie VI Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych, organizowane przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt – twórcę idei pasywności.

VI Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych W tych dniach zostały udostępnione do zwiedzania domy pasywne zrealizowane na całym świecie. Polskę, już po raz czwarty, reprezentował Dom Pasywny zrealizowany przez biuro projektowe Lipińscy Domy, w Smolcu pod Wrocławiem. Tegoroczna edycja pobiła rekord liczby odwiedzających, których było ponad 1500 osób.

Każdy na miejscu mógł zobaczyć, jak wygląda w środku ten niezwykły dom, w którym nie ma tradycyjnego ogrzewania. Wiele osób stwierdzało z zaskoczeniem, że pomimo ciągłego otwierania drzwi, w domu było bardzo ciepło.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się porady i wypowiedzi producentów poszczególnych elementów w budynku (np.: rekuperacji, gruntowego wymiennika ciepła, okien, izolacji termicznej, alternatywnych źródeł energii) oraz firm wykonawczych, które przygotowały wyceny przykładowych domów energooszczędnych.

Na miejscu można było także porozmawiać z architektami i instalatorami, którzy dodatkowo poszerzali zakres informacji o doświadczenia z realizacji domu pasywnego i porównanie kosztów realizacji domów energooszczędnych. Każdy odwiedzający wychodził z domu pasywnego bogatszy o nową wiedzę i silne przekonanie, że dla dobra własnego i środowiska, wkrótce będzie realizował dom energooszczędny.

 

VI Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych 5 listopada w ramach VI Międzynarodowych Dni Domów Pasywnych biuro projektowe Lipińscy Domy zorganizowało już trzecią Akademię Energooszczędności. Współautorem został Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, którego jednym z nadrzędnych celów jest propagowanie idei ekologii i energooszczędności  w Polsce w ramach międzynarodowego programu ILETE.

 

Zainteresowanie poprzednimi edycjami było na tyle duże, że w tym roku organizatorzy zdecydowali się znacznie rozszerzyć zakres Akademii. Nowością było udostępnienie Akademii dla studentów, którzy coraz częściej podejmują tematykę energooszczędności w swoich pracach.

W tym roku został także ogłoszony konkurs na najlepszą pracę magisterką dotyczącą energooszczędności, a podczas Akademii wyłonieni zostali laureaci. Wielu z biorących udział w konkursie, czerpało inspirację z realizacji pierwszego certyfikowanego domu pasywnego w Polsce.

Tym bardziej cieszyło to organizatorów, że oprócz promowania wśród inwestorów indywidualnych, przyczyniają się dodatkowo do uświadamiania nowych pokoleń, dla których domy energooszczędne będą wkrótce standardem.

 

Wśród prelegentów, którzy dzielili się swoją wiedzą na temat nowoczesnych rozwiązań, poprawiających standard energetyczny budynków byli m.in. dr Szymon Firląg – Narodowa Agencja Poszanowania Energii; dr inż. Jarosław Gniazdowski, Uniwersytet Zielonogórski, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zielonej Górze; mgr inż. Jerzy Żurawski - audytor Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, CEM (Certified Energy Manager), audytor UE; Ludwika i Miłosz Lipińscy – autorzy pierwszego certyfikowanego domu pasywnego w Polsce i kolekcji projektów domów energooszczędnych; a także Tomasz Zubilewicz – znany prezenter pogody,  który wygłosił wykład na temat zmian klimatycznych i problemów globalnego ocieplenia.

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!