Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

Czy adaptacja domu energooszczędnego ma sens?

Najbardziej radykalny pogląd mówi, że jeśli chcemy budować naprawdę energooszczędnie, to decyzja o tym powinna zapaść już na etapie projektu. Adaptacja jest często kłopotliwa, zmiana jednego elementu powoduje też konieczność zmiany wielu pozostałych.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA DYSKUSYJNA
Czy adaptacja domu energooszczędnego ma sens?
 (fot. Lipińscy)

Ostateczny efekt może być trudny do przewidzenia, a czasem trzeba zadowalać się półśrodkami.

Tak proste narzędzie jak program do optymalizacji projektu nie pokazuje wszystkich zależności. Z izolacją posadzki można pójść „w dół”, zmniejszając ilość gruntu pod posadzką lub stosując płytę fundamentową izolowaną od podłoża.
Na dachu można dać izolację „nakrokwiową”, która nie zabierze nam przestrzeni poddasza i nie wymaga wyższej ścianki kolankowej.
Jednak np. grubsza ściana może wymusić konieczność zwiększenia okien (efekt okienka strzelniczego).
Takich problemów przy adaptacji projektów typowych na energooszczędne jest wiele, ale rezultat takich zmian może być ciekawy.W ramach adaptacji nie zawsze osiągniemy wszystko, co byśmy chcieli. Na szczęście dostępnych jest wiele narzędzi pozwalających, zarówno projektantom, jak i zwykłym użytkownikom, na sprawdzenie, jakie oszczędności przyniesie pogrubienie izolacji, zmiana okien czy zastosowanie bardziej energooszczędnej wentylacji.

Czasem można popaść przy tym w nadmierny perfekcjonizm:

Pobawiłem się trochę programem BDEC i pomimo zastosowania:
– zerowych strat na wentylacji (0,0 wymiany na godzinę – musiałem tak zrobić bo program szalał),
– 30 cm styropianu (lambda 0,32) na ścianę z ytonga 24,
– 35 cm wełny (lambda 0,32) na dachu
– 20 cm w podłodze na gruncie
– całej stolarki U = 0,8 otrzymałem EK = 36 kWh/m2·rok

Nie mam pomysłu jak zejść niżej. Proszę o rozsądne propozycje.
No tak trzeba ograniczyć zużycie c.w.u. z 35 do 20 litrów;-) EK=26,5 kWh/m2·rokNadmierny, bo przecież to kilkakrotnie lepszy wynik niż w typowym domu wybudowanym zgodnie z obowiązującymi przepisami (zapotrzebowanie ok. 150 kWh/m2). Zdrowy rozsądek zawsze się przyda, taki dom i tak będzie bardzo tani w eksploatacji.

Po co niżej?
30 kwh/m2·rok pomnożone przez 127 m2 powierzchni daje 3810 kWh. to jest dobry wynik – przemnóż to sobie przez różne ceny nośników. Dla takich wartości raczej nie ma sensu robić wyszukanej instalacji c.o. Niecentralne będzie tańsze.Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2014-03-11

Zdaniem naszych Czytelników

Czy program uwzględnił mostki na stolarce, i na fundamencie.Na fundamencie warto zastosować pustaki cokołowe. Akurat jestem na etapie projektu i chce zbudować podobny dom o podobnych parametrach.Zobaczymy czy się uda..

Gość bob budowniczy

21 Mar 2011, 08:13

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...

Okna w domu energooszczędnym

Okna pełnią bardzo ważną rolę w domach energooszczędnych. Warto więc zwrócić uwagę na dość powszechnie pojawiający się stereotyp.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x