Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Przyzwyczailiśmy się myśleć o różnych nośnikach energii jako drogich lub tanich. Jakie ogrzewanie powinniśmy zastosować w domach energooszczędnych?

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNAWPROWADZAJĄCA W BŁĄD
DYSKUSYJNA

Gaz, prąd czy może pompa ciepła? W domu o małym zużyciu energii ten wybór nie jest aż tak istotny, po prostu za ogrzewanie i tak będziemy płacić mało
Gaz, prąd czy może pompa ciepła? W domu o małym zużyciu energii ten wybór nie jest aż tak istotny, po prostu za ogrzewanie i tak będziemy płacić mało
(fot. M. Błażejewski)

(…) ludzie traktują mnie jakoś lajtowo, kiedy dowiadują się, że mam dom ogrzewany konwektorami i nie mam kotłowni. Komentarz wtedy jest że to jest drogo i że jestem „bogaty”. Nic podobnego, nie stać mnie było na doprowadzenie gazu ani budowę kotłowni i robienie co. Po prostu zbudowałem mniejszy i cieplejszy dom i nie powiem, że nie bez strachu zdecydowałem się na ogrzewanie elektryczne. Wcale nie żałuje i polecam innym. Choć i tak mi nie wierzą, ale cóż, ich strata. Jest jeszcze jeden aspekt – centralne być musi bo wszyscy tak mają a grzejnikami elektrycznymi nie ogrzeje Pan domu – to jest aksjomat


To stwierdzenie może być zaskakujące, ale jest prawdziwe. Cytując twórcę Krajowej Agencji Poszanowania Energii prof. Krzysztofa Żmijewskiego: „Im mniej potrzeba ciepła, tym tańsze w eksploatacji są droższe jego źródła”. Z drugiej strony cytując jednego z użytkowników :

Co nie zmienia faktu, że jeszcze tańsze w eksploatacji będą tańsze źródła energii. To, że można stosować najdroższą energię elektryczną, nie oznacza, że trzeba z niej korzystać w sytuacji, gdy mamy inne, tańsze źródło.


W domach o bardzo małym zapotrzebowaniu na ciepło cena nośników energii schodzi na drugi plan, bo tak czy inaczej za ogrzewanie zapłacimy niewiele. Warto zaś zwrócić uwagę na łączny koszt wykonania instalacji oraz jej późniejszej eksploatacji oraz wygodę użytkowania. Dlatego właśnie tanie w instalacji ogrzewanie elektryczne stosuje się znacznie częściej w domach energooszczędnych niż w standardowych.

Decyzja o rezygnacji z kotła lub na rzecz grzejników elektrycznych ma jednak także negatywne konsekwencje – wzrosną koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ponadto typowe centralne ogrzewanie wodne, inaczej niż instalacja z grzejnikami elektrycznymi, daje możliwość zmiany nośnika energii.

Takie niecentralne, strefowe i zadaniowe ogrzewanie, oparte na grzejnikach elektrycznych, ma również podstawową wadę. Jest w zasadzie „niezamienialne” – bez dużych inwestycji nie można wymienić go na inny nośnik energii. Ogrzewanie centralne, w zasadzie, może wymagać tylko wymiany kotła w dowolnej konfiguracji – także na kocioł elektryczny.


Jarosław Antkiewicz
aktualizacja: 2010-09-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy adaptacja domu energooszczędnego ma sens?

Najbardziej radykalny pogląd mówi, że jeśli chcemy budować naprawdę energooszczędnie, to decyzja o tym powinna zapaść już na etapie projektu. Adaptacja jest często kłopotliwa, zmiana jednego elementu powoduje też konieczność zmiany wielu pozostałych.

Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x