Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

Jak rozpoznać dom energooszczędny?

Coraz więcej mówi się w naszym kraju o energooszczędności. Firmy prześcigają się w oferowaniu produktów przeznaczonych dla budownictwa energooszczędnego: drzwi, okien, izolacji, materiałów budowlanych i instalacyjnych...

poznac_energooszczedny_200
 (fot. Lipińscy)

Każdy ma w swojej ofercie rozwiązania dla domów energooszczędnych - oferowana jest szeroka gama materiałów budowlanych, czy instalacyjnych zapewniających energooszczędność budynku.

Przeglądając te oferty trudno jednak spotkać się na rynku ze stwierdzeniem, że dopiero połączenie wielu technologii w jednym budynku da nam realny efekt w postaci domu energooszczędnego, czyli takiego który będzie nie tylko tani w eksploatacji i nie powodujący ssania w portfelu przy płaceniu za ogrzewanie, ale także przyjazny dla mieszkańca: nie będzie w nim panował zaduch ani przeciągi, na ścianach nie będzie tworzył się grzyb, a warunki wewnątrz będą po prostu przyjemne do mieszkania.

Dom energooszczędny to taki, który zużywa mało energii. Ale co to znaczy dokładnie "mało energii"? Spróbujmy nieco uprościć stosowane w Polsce na świadectwach energetycznych suwaki i współczynniki i przedstawić dom energooszczędny jako budynek zużywający określoną ilość paliwa. Zacznijmy jednak najpierw od technologii budowlanych: w trakcie budowy takiego domu zastosowano więc szereg rozwiązań zapewniających realne zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło.

Ciąg dalszy artykułu znajduje się na ekobudowanie.pl

aktualizacja: 2013-09-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Przyzwyczailiśmy się myśleć o różnych nośnikach energii jako drogich lub tanich. Jakie ogrzewanie powinniśmy zastosować w domach energooszczędnych?
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x