Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

Kiedy okno jest energooszczędne?

Ze względu na dużą powierzchnię okien w domu najważniejsza jest ich energooszczędność. Współczynnik przenikania ciepła (U) przeciętnego okna wynosi obecnie ok. 1,5 W/(m2·K).

Kiedy okno jest energooszczędne?
 (fot. Oknoplast)
Dostępne są także bardziej energooszczędne okna o U ok. 1 W/(m2·K). Jednak izolacyjność nawet najlepszych okien jest i tak o wiele gorsza niż typowej ściany, której U nie może obecnie przekraczać 0,3 W/(m2·K).

Niektórzy sprzedawcy chętnie podają współczynnik U dla samej szyby, a nie całego okna. Nic dziwnego, bo obecnie typowa jest wartość U = 1 W/(m2·K) dla szyby, podczas gdy współczynnik ten dla całego okna wynosi ok. 1,5 W/(m2·K). Nie dajmy się więc nabrać i zawsze pytajmy o parametry okna jako całości.

W tabeli zestawiono parametry trzech różnych modeli okien drewnianych tego samego producenta – od najmniej do najbardziej energooszczędnych.

ParametryModel 1Model 2Model 3
U okna [W/(m2•K)]1,31–1,410,97–1,20,86–0,94
U szyby [W/(m2•K)]1,00,7–1,00,6–0,7
Grubość profilu [mm]688092
Liczba szyb22 lub 33 w różnych odmianach

Warto zwrócić uwagę, że izolacyjność poprawiono dzięki zwiększeniu grubości profili okiennych i zastosowaniu trzeciej szyby. Charakterystyczne jest również to, że trudno obniżyć współczynnik U znacząco poniżej 1,0.

Poprawę termoizolacyjności okien najczęściej osiąga się przez dodanie trzeciej szyby oraz „wkładek” izolacyjnych w profilachPoprawę termoizolacyjności okien najczęściej osiąga się przez dodanie trzeciej szyby oraz „wkładek” izolacyjnych w profilach (fot. Aluplast)

Myśląc o energooszczędności, trzeba mieć na uwadze także jej koszty. W tym przypadku, ile dzięki lepszym oknom zaoszczędzimy, a z drugiej strony o ile więcej będziemy musieli za nie dopłacić?

W typowym domu jednorodzinnym o powierzchni ok. 150 m2 ogrzewanym gazem ziemnym oszczędności z zastąpienia dobrych okien standardowych o U = 1,3 W/(m2·K), oknami energooszczędnymi o U = 0,95 W/(m2·K) wyniosą 200–250 zł rocznie. Wszystko zależy, więc od tego, ile będziemy musieli dopłacić i jaki okres zwrotu jest dla nas akceptowalny.

Uwaga! Dla wielkości strat ciepła równie istotny jak współczynnik U okna jest sposób jego montażu. W ścianach wielowarstwowych izolacja powinna zachodzić ok. 3 cm z każdej strony na ramę, a jeszcze lepiej, jeśli okno zostanie umieszczone wewnątrz warstwy izolacyjnej. Jednak ten drugi sposób jest trudniejszy i najlepiej wykonać go za pomocą specjalnych łączników.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2011-05-11

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
RENEXPO® Poland 2017 - zbliża się siódma edycja targów poświęconych OZE
RENEXPO® Poland 2017 - zbliża się siódma edycja targów poświęconych OZE Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej już od kilku lat są miejscem spotkań specjalistów z branży, wymiany doświadczeń ...
Wienerberger prozentuje unikalną koncepcję domu energooszczędnego e4
Wienerberger prozentuje unikalną koncepcję domu energooszczędnego e4 Myśląc o budowie lub zakupie domu, współczesny inwestor poszukuje przede wszystkim komfortu, rozumianego jako połączenie bezpieczeństwa, ...
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze