Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

Projekt domu energooszczędnego - ważny "szczegół"

Zwarta bryła budynku, przemyślane pogrupowanie pomieszczeń ze względu na ich funkcję i wymaganą temperaturę, odpowiednia orientacja przeszkleń względem stron świata – inaczej mówiąc, sama koncepcja domu to coś, od czego powinno się zacząć energooszczędne projektowanie.

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, właśnie te elementy mają największy wpływ na przyszły bilans cieplny. Inne, np. grubość izolacji, ciepłochronność okien czy sposób wentylacji, da się zmienić nawet na etapie budowy, zaś fatalnej, rozczłonkowanej bryły – już nie.

Projekt naprawdę energooszczędnego domu powinien koniecznie zawierać opisane rozwiązania detali, przykładowo sposób osadzenia okien, wykonania balkonu. Bez tego trudno liczyć na dobry efekt, bo wykonawca albo zrobi tak, jak uważa za słuszne, albo jak mu będzie łatwiej.

Zwarta, prosta bryła budynku to pierwszy krok do energooszczędnego domu. Co ważne, taki dom jest też tani w budowie (fot. Dom-Projekt)

Koszty projektu domu energooszczędnego. Nie sposób ich sprecyzować w tym przypadku. Jeśli znajdziemy odpowiedni projekt katalogowy, to albo wcale nie będzie on droższy od innych albo będzie droższy o kilkaset złotych. Natomiast, jeśli będziemy potrzebować projektu indywidualnego, w szczególności dopasowanego do działki o nietypowym kształcie lub o nierównej powierzchni, to taki projekt może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Oszczędności eksploatacyjnych też nie określimy, nie dokonując porównania z innymi projektami. Z całą pewnością jednak dom zaplanowany zgodnie z podstawowymi zasadami energooszczędności (zwarta prosta bryła, strefowy układ pomieszczeń) będzie tańszy w budowie ze względu na mniejsze koszty materiałów i robocizny.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-10-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Budowa domów energooszczędnych kiedyś i dziś

Jakie wymogi dotyczące zapotrzebowanie na ciepło stawiano budynkom stawianym w latach 80. Czy w Polsce budowano domy energooszczędne, które osiągały straty ciepła poniżej 30 kWh/m2?

Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x