Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

Projekt domu energooszczędnego - ważny "szczegół"

Zwarta bryła budynku, przemyślane pogrupowanie pomieszczeń ze względu na ich funkcję i wymaganą temperaturę, odpowiednia orientacja przeszkleń względem stron świata – inaczej mówiąc, sama koncepcja domu to coś, od czego powinno się zacząć energooszczędne projektowanie.

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, właśnie te elementy mają największy wpływ na przyszły bilans cieplny. Inne, np. grubość izolacji, ciepłochronność okien czy sposób wentylacji, da się zmienić nawet na etapie budowy, zaś fatalnej, rozczłonkowanej bryły – już nie.

Projekt naprawdę energooszczędnego domu powinien koniecznie zawierać opisane rozwiązania detali, przykładowo sposób osadzenia okien, wykonania balkonu. Bez tego trudno liczyć na dobry efekt, bo wykonawca albo zrobi tak, jak uważa za słuszne, albo jak mu będzie łatwiej.

Zwarta, prosta bryła budynku to pierwszy krok do energooszczędnego domu. Co ważne, taki dom jest też tani w budowie (fot. Dom-Projekt)

Koszty projektu domu energooszczędnego. Nie sposób ich sprecyzować w tym przypadku. Jeśli znajdziemy odpowiedni projekt katalogowy, to albo wcale nie będzie on droższy od innych albo będzie droższy o kilkaset złotych. Natomiast, jeśli będziemy potrzebować projektu indywidualnego, w szczególności dopasowanego do działki o nietypowym kształcie lub o nierównej powierzchni, to taki projekt może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Oszczędności eksploatacyjnych też nie określimy, nie dokonując porównania z innymi projektami. Z całą pewnością jednak dom zaplanowany zgodnie z podstawowymi zasadami energooszczędności (zwarta prosta bryła, strefowy układ pomieszczeń) będzie tańszy w budowie ze względu na mniejsze koszty materiałów i robocizny.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-10-17

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
RENEXPO® Poland 2017 - zbliża się siódma edycja targów poświęconych OZE
RENEXPO® Poland 2017 - zbliża się siódma edycja targów poświęconych OZE Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej już od kilku lat są miejscem spotkań specjalistów z branży, wymiany doświadczeń ...
Wienerberger prozentuje unikalną koncepcję domu energooszczędnego e4
Wienerberger prozentuje unikalną koncepcję domu energooszczędnego e4 Myśląc o budowie lub zakupie domu, współczesny inwestor poszukuje przede wszystkim komfortu, rozumianego jako połączenie bezpieczeństwa, ...
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze