Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

Dopłaty do budowy domów energooszczędnych - wymagania

Ogólnopolskie programy dopłat nadzorowane przez NFOŚiGW oraz Regionalne Programy Operacyjne kuszą dofinansowaniem na budowę domów energooszczędnych. Kiedy można uzyskać takie dofinansowanie i jakie wymogi trzeba spełnić, by móc starać się o takie dofinansowanie?

Na wstępie należy zastrzec, że najpopularniejsze ogólnopolskie programy dopłat nadzorowane przez NFOŚiGW nie są wprost dopłatami do energooszczędnych rozwiązań lecz do kredytów zaciągniętych na ich realizację. Różnica nie sprowadza się bynajmniej do kwestii formalnych. 

Biorąc kredyt na inwestycję, musimy ponieść jego koszty. Ponadto liczba banków współpracujących z Funduszem jest niewielka, więc wybór jest ograniczony. Obliczając realną wysokość dotacji, nie zapominajmy, że skorzystanie z niej oznacza konieczność sporządzenia dodatkowej dokumentacji, co też kosztuje. I na koniec od dotacji musimy zapłacić podatek dochodowy.

Dopłaty do kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne przez ostatnie lata zdobyły naprawdę dużą popularność. Przyczynił się do tego program dopłat (fot. Hewalex)

a) Dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)

Można skorzystać z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który oferuje dopłatę w wysokości 45% kwoty kredytu zaciągniętego na potrzeby montażu kolektorów. Niestety od dotacji musimy zapłacić podatek dochodowy, a także ponieść koszty kredytu, w efekcie realna kwota dofinansowania nie sięga 20%.

b) Dotacje z Regionalnych Programów Operacyjnych

Atrakcyjniejsze mogą być dotacje oferowane na poziomie gmin, najczęściej są to pieniądze pochodzące z Regionalnych Programów Operacyjnych. To fundusze unijne, których uzyskanie wymaga działania zbiorowego (nie trafiają bezpośrednio do indywidualnych inwestorów), można z nich skorzystać także zakładając stowarzyszenie i nie czekając na działania władz lokalnych.

Dopłaty do kredytów na energooszczędne domy

NFOŚiGW uruchomił program dopłat do energooszczędnych budynków, przewidując ich dwa standardy energetyczne i zróżnicowaną dopłatę:

a) standard NF40 – EUco do 40 kWh/(m2·rok) – dotacja 30 000 zł brutto;

b) standard NF15 – EUco do 15 kWh/(m2·rok) – dotacja 50 000 zł brutto.

"Standard" to w zasadzie maksymalne dopuszczalne zapotrzebowanie na energię użytkową na potrzeby ogrzewania i wentylacji. Ten wskaźnik oblicza się, np. sporządzając świadectwa energetyczne.

a) fot. rekuperatory.pl  b)
Zakup rekuperatora (a) to w praktyce konieczny warunek uzyskania dopłaty do energooszczędnego domu. Jednak wymagania odnośnie sprawności odzysku ciepła określono na tak absurdalnie wysokim poziomie, że nawet wspomagając go gruntowym wymiennikiem ciepła (b) trudno będzie je spełnić

Jest jeszcze wiele dodatkowych obostrzeń i ograniczeń:

 • dopłatę na dom energooszczędny można uzyskać, tylko zaciągając kredyt w jednym z banków współpracujących z Funduszem;

 • kwota kredytu nie musi być zaciągnięta na całą budowę, ale z niego musimy finansować tzw. koszty kwalifikowane. Najkrócej mówiąc, mogą to być materiały budowlane i instalacyjne, ale już nie materiały potrzebne tylko do wykończenia budynku (np. drzwi wewnętrzne);

 • Niestety program dopłat do energooszczędnych domów nie obejmuje remontów i przebudowy istniejących budynków. Nawet jeśli dzięki temu spełniłyby wymagania Funduszu (fot. Paroc)
  program dopłat do domów energooszczędnych obejmuje tylko wznoszenie nowych domów, a nie rozbudowę czy remont, nawet jeśli podniosłoby to ich standard energetyczny;

 • Fundusz określił bardzo szczegółową listę wymaganych rozwiązań budowlanych i instalacyjnych, np. maksymalny współczynnik U dla przegród zewnętrznych i stolarki budowlanej, wymaganą sprawność kotłów oraz central wentylacyjnych.

  Są to wymagania bardzo wyśrubowane i często nieprzemyślane (np. U = 0,8 W/(m2·K) dla bram garażowych, bez określenia, że dotyczy to wyłącznie garaży ogrzewanych). W efekcie budynek może spełniać warunki odnośnie zapotrzebowania na energię, ale zostanie odrzucony, bo któreś z rozwiązań szczegółowych nie odpowiada wymaganiom Funduszu;

 • projekt budowlany musi zawierać bardzo szczegółową dokumentację rozwiązań branżowych (np. instalacji), co podnosi koszty;

 • projekt jest weryfikowany dwukrotnie – wstępnie oraz po zakończeniu budowy. Koszty weryfikacji oraz dodatkowych badań, np. próby szczelności powietrznej, ponosi budujący. Negatywny wynik sprawdzenia oznacza odmowę dofinansowania;

 • nawet po zakończeniu budowy, Fundusz może jeszcze raz skontrolować budynek, a przez 5 lat nie możemy domu sprzedać lub dokonać zmian, które obniżyłyby jego standard energetyczny.

Podsumowanie programu dopłat do domów energooszczędnych

Efektem tak rozbudowanego i uciążliwego systemu wymagań jest to, że Ci, którzy przystąpili do programu określają procedury jako drogę przez mękę. Program dopłat nie budzi też zainteresowania wśród deweloperów. Pozostaje mieć nadzieję, że procedury zostaną z czasem uproszczone, a wymagania ustalone bardziej rozsądnie.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-10-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...

Ile zaoszczędzimy dzięki instalacji kolektorów słonecznych?

Zestaw kolektorów słonecznych dla czteroosobowej rodziny to wydatek nie mniejszy niż 10-15 tys. złotych. Ile energii zaoszczędzimy dzięki takiej inwestycji i po jakim czasie zwróci się zakup kolektorów słonecznych?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze