Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

Kim jest prosument i czy warto nim zostać?

Kim jest prosument i czy warto nim zostać?

Co różni prosumenta od konsumenta? Konsument jest bierny, jedynie wykorzystuje dostarczane mu dobra. Prosument zaś nie tylko jest odbiorcą, ale i wytwórcą. Produkuje na potrzeby własne, a ewentualne nadwyżki sprzedaje. Ponadto prosument jest aktywniejszy, także w tym sensie, że jest bardziej świadomym i zainteresowanym uczestnikiem całego procesu obrotu danym towarem.

W przypadku programu Prosument, uruchamianego właśnie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, chodzi przede wszystkim o produkcję energii elektrycznej na potrzeby gospodarstw domowych.

Osoba, która zechce zostać prosumentem - produkować energię elektryczną - może liczyć na preferencyjny kredyt z dotacją (bezzwrotną zapomogą). Kredyt może pokrywać nawet 100% kosztów inwestycji, dotacja zaś ma wynosić do 40% kwoty kredytu.

Ze wsparcia w ramach programu Prosument będą mogli skorzystać inwestorzy indywidualni, dysponujący nieruchomością - budynkiem jednorodzinnym (własność, współwłasność, użytkowanie wieczyste itd.) oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Przedsiębiorstwa (firmy) zostały z programu wyłączone. I tu ważne zastrzeżenie - w budynku możemy prowadzić działalność gospodarczą, ale przynajmniej połowa obiektu musi być budynkiem mieszkalnym.

Wsparcie w ramach programu dana nieruchomość może otrzymać tylko raz. Nie będziemy mogli skorzystać z niego ponownie, jeśli za jakiś czas dojdziemy do wniosku, że chcemy instalację rozbudować (choćby zwiększyć liczbę paneli fotowoltaicznych). Także, jeśli kupimy dom, w którym wykonano taką instalację, nie będziemy mogli już wystąpić o wsparcie.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2014-06-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dziwna sytuacja..... operatorzy mają obowiązek przyłączania takich systemów do sieci. Wyjaśniło się już coś?Jak wykorzystywałeś wytworzoną energię? Pompy ciepła? Czy jakiś inny sposób konsumpcji?

Konsultant Viessmann

11 Gru 2015, 12:05

Zamontowałem panele fotowoltaiczne i co z tego. Energa kombinuje, żeby nie podpisać ze mną umowy na odbiór nadprodukowanej energii. Wymyślili, że jeżeli żyję z działalności gospodarczej, to nie jestem prosumentem. Nie pomogło wyjaśnienie, że moja działalność gospodarcza ma ...

Gość: prosumencik

12 Sie 2015, 20:56

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wpływ okien na energooszczędność domu

Okna mają znacznie mniejszą powierzchnię niż ściany, ale równocześnie ok. 5 razy wyższy współczynnik przenikania ciepła. Błędem byłoby zaniedbanie tego etapu budowy domu, jednak trzeba się pilnować, aby nie przesadzić i zachować umiar w stosowaniu rozwiązań energooszczędnych.

Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x