Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

Dotacja z OZE, czyli ile dostanie prosument?

Dotacja z OZE, czyli ile dostanie prosument?

Ogólne cele programu Prosument to zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Jednak bardzo wyraźnie widać, że pierwszeństwo przyznano wytwarzaniu energii elektrycznej.

Kiedy otrzymamy dotację w programie Prosument?

Kredyt z dotacją można otrzymać, jeśli instalacja będzie produkować:

 • energię elektryczną;
 • energię elektryczną i ciepło.

Przy produkcji samego ciepła, przykładowo przy pomocy pompy ciepła lub kotła na biomasę, wsparcia nie dostaniemy. Łączna produkcja elektryczności i ciepła nie musi jednak oznaczać typowej kogeneracji, gdy np. silnik na biogaz napędza generatory prądotwórcze, a powstające przy okazji ciepło (tzw. odpadowe) wykorzystujemy do ogrzewania.

Instalacja może się równie dobrze składać choćby z paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła. W takiej sytuacji - gdy każde z urządzeń może pracować samodzielnie - koszt każdego z nich musi wynosić przynajmniej 20% kosztów kwalifikowanych całej instalacji.

Skąd pieniądze w programie Prosument?

W ramach programu Prosument przewidziano trzy drogi, którymi pieniądze mogą do nas trafić:

 • za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego (np. gmin i powiatów);
 • przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska;
 • przez bank, z którym umowę zawrze NFOŚiGW. Bank zostanie wyłoniony zgodnie z procedurą, wynikającą z ustawy o zamówieniach publicznych.

W początkowym, pilotażowym okresie programu do końca 2015 r., na każdy z tych kanałów dystrybucji przypadnie po 100 milionów złotych. Następnie NFOŚiGW oceni, która z metod była najlepsza i stosownie do tego rozdzieli dalsze środki.

Niezależnie jednak od tego, jaką drogą zostaną rozdysponowane pieniądze, ma to być zawsze kredyt z dotacją. Tak jak w programie dopłat do kolektorów słonecznych, trzeba wziąć kredyt. Nie da się sfinansować przedsięwzięcia z własnych środków, a następnie przedstawić faktury i wystąpić o zwrot poniesionych wydatków.

Kredyt może być zawarty maksymalnie na 15 lat. Jego oprocentowanie ma być symboliczne - 1% rocznie - ale nie wiemy jeszcze, jakie będą prowizje i opłaty. W przypadku urządzeń do produkcji energii elektrycznej, wysokość dotacji do końca 2015 r. może wynieść do 40% kwoty kredytu w okresie pilotażowym, a po 2015 r. - do 30%. W przypadku urządzeń do produkcji ciepła, dotacja jest o połowę niższa - odpowiednio 20% i 15%.

Ile dostanie prosument?

Kwota kredytu dla właściciela domu jednorodzinnego może sięgać:

 • 100 000 zł, gdy wytwarzany będzie tylko prąd;
 • 150 000 zł, przy współprodukcji prądu i ciepła.

Kredyt obejmuje przy tym tylko tzw. koszty kwalifikowane - elementy i prace niezbędne dla działania instalacji. Przykładowo, umieszczając panele na dachu, nie sfinansujemy z tego kredytu wszystkich prac dekarskich.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2014-06-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kim jest prosument i czy warto nim zostać?

Co różni prosumenta od konsumenta? Konsument jest bierny, jedynie wykorzystuje dostarczane mu dobra. Prosument zaś nie tylko jest odbiorcą, ale i wytwórcą. Produkuje na potrzeby własne, a ewentualne nadwyżki sprzedaje. Ponadto prosument jest aktywniejszy, także w tym sensie, że jest bardziej świadomym i zainteresowanym uczestnikiem całego procesu obrotu danym towarem.

Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x