Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

Dotacje z programu Prosument - warunki otrzymania, koszty instalacji

Dotacje z programu Prosument - warunki otrzymania, koszty instalacji

Mała, rozproszona energetyka w Polsce praktycznie nie istnieje. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia właśnie program Prosument, który ma zmienić tę sytuację. Na budowę mikroinstalacji do wytwarzania prądu będzie można uzyskać preferencyjny kredyt z dotacją, i to pokrywający nawet 100% kosztów inwestycji.

Jak duże mogą być instalacje, aby otrzymać dotację z programu Prosument?

W ramach programu preferowane są stosunkowo niewielkie instalacje. Widać, że chodzi o to, aby wspierać osoby wytwarzające prąd głównie na własne potrzeby.

Moc zainstalowanych urządzeń może wynosić maksymalnie:

 • 40 kW - panele fotowoltaiczne (PV), wiatraki, mikrokogeneracja (najczęściej generatory prądotwórcze napędzane silnikami spalinowymi);
 • 300 kW - urządzenia do produkcji ciepła, czyli kotły na biomasę, pompy ciepła, kolektory słoneczne.

Trzeba tu jeszcze wyjaśnić, że moc zainstalowana to moc osiągana przez urządzenia w określonych normami technicznymi warunkach testowych. Moc uzyskiwana w praktyce może się od niej bardzo różnić. I przez większość czasu pracy będzie niższa. Dla paneli PV to dość oczywiste, bo intensywność promieniowania słonecznego zmienia się w bardzo szerokim zakresie, zarówno w cyklu rocznym, jak i dobowym. W przypadku siłowni wiatrowych, wszystko zależy zaś od wiatru, a ten jest bardzo kapryśny.

Poza określeniem maksymalnej mocy, ustalono też, że koszt jednostkowy - czyli w przeliczeniu na 1 kW mocy zainstalowanej - nie może przekroczyć pewnych wartości. Są one najwyższe dla małych instalacji, o mocy do 10 kW i wynoszą odpowiednio:

 • 8000 zł/kW - panele PV;
 • 11 000 zł/kW - elektrownie wiatrowe.

Warunki do spełnienia, aby otrzymać dotację w Prosument

Nie wystarczy mieć dom i chcieć założyć panele PV lub wiatrak, których koszty zmieszczą się w limicie wyznaczonym przez NFOŚiGW. Narodowy Fundusz postawił wiele warunków, z których wymienimy najistotniejsze:

 • projekt przygotowany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi musi zawierać nie tylko parametry techniczne instalacji, ale też informację o spodziewanym efekcie ekologicznym;
 • moduły fotowoltaiczne lub mała elektrownia wiatrowa muszą mieć certyfikat zgodności z odpowiednimi normami technicznymi;
 • niezbędnym wyposażeniem jest licznik, umożliwiający gromadzenie i prezentację danych o ilości energii elektrycznej wytworzonej w instalacji oraz podłączenie modułu do przesyłania danych;
 • urządzenia muszą być fabrycznie nowe i mieć przynajmniej 5 lat gwarancji;
 • wykonawca musi mieć uprawnienia do wykonywania takich instalacji;
 • rękojmia wykonawcy musi wynosić przynajmniej 3 lata.

To oczywiście bardzo duży skrót, pełna lista wymogów jest obszerna, można ją uzyskać pod adresem www.nfosigw.gov.pl.

Ile kosztuje instalacja do produkcji prądu elektrycznego?

W praktyce największe zainteresowanie inwestorów wzbudzą najpewniej mikroinstalacje oparte na panelach PV, służące tylko do produkcji prądu elektrycznego. Wynika to głównie ze względnej prostoty ich budowy oraz niższej ceny niż inne technologie (np. elektrownie wiatrowe). Można je montować, podobnie jak kolektory słoneczne do przygotowania c.w.u., na dachach. W gospodarstwach domowych, typowa moc zainstalowana wynosi 4-5 kW, bo wówczas większość prądu można zużyć na własne potrzeby.

Sprzedaż energii do sieci jest, najdelikatniej mówiąc, niezbyt opłacalna
Taka mała instalacja oznacza wydatek na poziomie 7000-8000 zł/kW, czyli za 4 kW mocy zainstalowanej zapłacimy około 30 000 zł. To niestety bardzo dużo i właśnie wysoka cena jest główną przeszkodą w upowszechnieniu się technologii PV.

Czy ceny ogniw fotowoltaicznych spadną?

Czy w najbliższych latach możemy liczyć na znaczny spadek cen ogniw? Przede wszystkim należy podkreślić, że przez ostatnią dekadę i tak bardzo staniały.

W latach 2011–2012 ceny ogniw fotowoltaicznych spadły o połowę. Obecnie nie ma raczej co liczyć na powtórzenie tego zjawiska (źródło: Polski Komitet Energii Elektrycznej)
W latach 2011–2012 ceny ogniw fotowoltaicznych spadły o połowę.
Obecnie nie ma raczej co liczyć na powtórzenie tego zjawiska (źródło: Polski Komitet Energii Elektrycznej)

Sytuacja wśród producentów jest przy tym bardzo trudna. W latach 2010-2012 r. z liczących się w branży 750 firm pozostało zaledwie 150. Efekt jest taki, że w pierwszej dziesiątce pozostał tylko jeden europejski wytwórca, a ponad ¾ światowej produkcji pochodzi z Azji, przede wszystkim Chin. Europejskie koncerny zamknęły lub bardzo ograniczyły środki na swoje projekty związane z fotowoltaiką.

Można się spodziewać raczej konsolidacji firm, które pozostały na rynku, niż ostrej konkurencji miedzy nimi. A to by oznaczało, że ceny raczej nie będą szybko spadać. Jednak trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że prognozowanie na rynku nowoczesnych technologii przypomina wróżenie z fusów - w tej chwili nikt nie wie, jakie będą ceny za 5-10 lat.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca Monier (Braas)

aktualizacja: 2014-08-14

Zdaniem naszych Czytelników

Lepiej nie będzie, bo... lepiej to już było!W PRLu państwo dotowało ten nasz węgiel w naszej elektrowni, aby nasz obywatel miał, co mu potrzeba.Teraz nie mamy naszych elektrowni a i węgiel diabli wiedzą czy jest jeszcze nasz.Zresztą...Teraz węgiel jest BE.Cacy jest panel fotowoltaiczny ...

adam_mk

17 Maj 2016, 16:05

Cytat Tak w skrócie - nici z taryf gwarantowanych i małe gospodarstwa zostały w zasadzie zepchnięte na bocznicę. Podobny temat jest o wyborze ogrzewania. Wynika z tego, że dyskusja dopiero się zaczyna.

nokia

17 Maj 2016, 12:24

Cytat Tak, środki z prosumenta są ciężkie do zdobycia. Teraz w zasadzie w ogóle on nie funkcjonuje - a po tym jak postawiono sprawę z ustawą trudno liczyć na cokolwiek więcej dla prosumentów. Co powiecie o propozycji nowelizacji ustawy? ...

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

17 Maj 2016, 11:30

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dotacja z OZE, czyli ile dostanie prosument?

Ogólne cele programu Prosument to zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Jednak bardzo wyraźnie widać, że pierwszeństwo przyznano wytwarzaniu energii elektrycznej.

Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x