Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

Produkujesz prąd? Co zrobić z energią elektryczną?

Produkujesz prąd? Co zrobić z energią elektryczną?

Program Prosument uruchomiony przez NFOŚiGW pozwala na uzyskanie preferencyjnego kredytu na budowę mikroinstalacji do wytwarzania prądu. Warto zastanowić się, czy odsprzedawać prąd do elektrowni, czy korzystać z niego na bieżąco.

Prąd na własne potrzeby

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na mikroinstalację z panelami PV o mocy kilku kW. Co zrobić z prądem, który pozyskamy? Obecnie patrząc na rachunek ekonomiczny, najlepiej, jeśli spożytkujemy go na miejscu, do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Prąd kupiony z sieci kosztuje nas 0,55-0,60 zł/kWh, więc prawie tyle oszczędzamy, mając go z własnego źródła. Dlaczego "prawie"? Ponieważ jako odbiorcy prądu ponosimy też pewne opłaty stałe, niezależnie od wielkości zużycia.

Ideałem jest zastosowanie automatyki budynkowej, tak aby maksymalnie wykorzystywać prąd z własnej instalacji w czasie, gdy ogniwa dają go najwięcej. A to środek dnia, kiedy większość z nas jest w pracy. Dzięki automatyce, w tym czasie może działać np. pralka i zmywarka. Myślenie o instalacji fotowoltaicznej powinno więc obejmować nie tylko montaż ogniw, ale i dostosowanie instalacji domowej do optymalnego spożytkowania produkowanej energii.

Energia elektryczna jest przy tym bardzo uniwersalnym nośnikiem. Jej ewentualny nadmiar można dowolnie wykorzystać - także do podgrzewania wody użytkowej.

Ogrzewanie budynku jest zaś raczej problematyczne, przede wszystkim ze względu na fakt, że w sezonie zimowym słońca mamy niewiele, więc i produkcja prądu będzie niewielka.

Jeśli już, to można myśleć raczej o dogrzewaniu budynku wiosną i jesienią. I nie znaczy to wcale, że w domu muszą działać grzejniki elektryczne. Wystarczy zbiornik buforowy w wodnej instalacji centralnego ogrzewania, w którym umieścimy grzałkę elektryczną.

Wbrew pozorom, ogrzewanie wody użytkowej lub budynku prądem z własnej instalacji będzie uzasadnione, nawet jeżeli korzystamy z dość taniego nośnika energii, np. gazu ziemnego. Koszt gazu wynosi obecnie około 0,25 zł/kWh, jeśli zaś mamy nadmiar prądu, którego nie pobierają akurat urządzenia elektryczne, to nie płacimy za niego praktycznie nic. Oszczędzamy więc te 0,25 zł/kWh. Atrakcyjność rozwiązania wynika zaś z faktu, że alternatywą jest obecnie sprzedaż prądu do sieci za jeszcze niższą stawkę.

Prąd można sprzedawać do sieci

Prawdopodobnie mało kto zdaje sobie sprawę, że od jesieni 2013 r., gdy znowelizowano ustawę Prawo Energetyczne, mamy zagwarantowaną możliwość sprzedaży nadwyżek prądu z małych domowych instalacji do sieci. O ile tylko moc, którą chcielibyśmy oddawać nie przekracza mocy przyłączeniowej (zapisanej w naszej umowie z zakładem energetycznym), to dostawca energii ma obowiązek ją od nas odkupić. Chęć sprzedaży energii po prostu zgłaszamy, a zakład nie może odmówić jej przyjęcia.

Cena giełdowa nie obejmuje opłat przesyłowych oraz stałych, które ponosimy jako klienci. W efekcie otrzymamy poniżej 0,20 zł/kWh
Ciąży na nas jedynie obowiązek takiego wykonania instalacji, aby w razie zaniku napięcia w sieci, nasze panele fotowoltaiczne nie wysyłały do niej prądu. Chodzi o względy bezpieczeństwa, żeby w razie prowadzenia prac naprawczych na linii nie pojawiło się w niej napięcie.

Przystosowanie instalacji do przekazywania nadmiaru prądu do sieci jest bardzo łatwe. Wykorzystujemy te same przewody przyłącza elektroenergetycznego, którymi dotąd pobieraliśmy prąd. Poza samymi panelami potrzebny jest inwerter (falownik) zamieniający prąd stały z paneli, na przemienny, o takim samym napięciu jak płynący w sieci (230/400 V). To zresztą i tak standardowe wyposażenie instalacji fotowoltaicznej, bo bez inwertera nie ma jak zasilać domowych urządzeń elektrycznych.

Uzupełnieniem zestawu jest elektroniczny sterownik, który zależnie od chwilowego zapotrzebowania:

  • kieruje wytworzony na miejscu prąd do zasilania domowych urządzeń;
  • jeśli ogniwa dają zbyt małą moc, uzupełnia niedobór prądu poborem z sieci;
  • nadmiar prądu przesyła do sieci.

Do sprzedaży prądu nie zachęca jednak stawka, którą uzyskamy. Prawo Energetyczne stanowi, że cena odkupu ma wynosić 80% średniej giełdowej ceny energii w poprzednim roku. Nie dostaniemy jednak wcale 80% z 0,60 zł, które sami płacimy za prąd. Cena giełdowa nie obejmuje opłat przesyłowych oraz stałych, które ponosimy jako klienci. W efekcie otrzymamy poniżej 0,20 zł/kWh, a będziemy musieli zapłacić jeszcze podatek dochodowy.

Czy produkcja prądu się opłaca?

Możemy więc łatwo zostać prosumentem - małym dostawcą energii, bo procedurę bardzo uproszczono, jednak trudno w obecnym stanie prawnym mówić o realnej zachęcie finansowej do tego. Sytuację może bardzo zmienić przyjęcie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Jej projekt powstaje już od kilku lat, na razie obecna wersja została zaakceptowana przez rząd. Jednak trzeba poczynić od razu zastrzeżenie, że ostateczna wersja - po przejściu przez sejm i senat - może się znacząco różnić od projektu. Ponadto ustawę prawdopodobnie będzie musiała jeszcze zaakceptować Komisja Europejska (ze względu choćby na regulacje dotyczące pomocy publicznej).

Obecny projekt zawiera bardzo korzystny dla prosumentów zapis o możliwości bilansowego rozliczania się za energię elektryczną w cyklu półrocznym. Chodzi o to, że w rozliczeniach z małym dostawcą energii (prosumentem), będzie obliczana różnica pomiędzy ilością energii pobieranej i oddawanej do sieci. Prosument zapłaci tylko za różnicę. A co najważniejsze, tylko od tej różnicy zapłaci opłaty przesyłowe. W takim układzie długi okres bilansowania jest dla niego bardzo korzystny - nadwyżki prądu oddawane do sieci od wiosny do jesieni odczuwalnie obniżą jego rachunki.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca Junkers

aktualizacja: 2014-09-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dotacje z programu Prosument - warunki otrzymania, koszty instalacji

Mała, rozproszona energetyka w Polsce praktycznie nie istnieje. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia właśnie program Prosument, który ma zmienić tę sytuację. Na budowę mikroinstalacji do wytwarzania prądu będzie można uzyskać preferencyjny kredyt z dotacją, i to pokrywający nawet 100% kosztów inwestycji.

Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x