Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Z życia wzięte

Promujemy w Polsce odnawialne źródła energii, ale bez specjalnego entuzjazmu

Promujemy w Polsce odnawialne źródła energii, ale bez specjalnego entuzjazmu

Na regulacje wynikające z Prawa Energetycznego, ustawy o OZE oraz programu Prosument warto spojrzeć z szerszej perspektywy, bo jest to tylko fragment pewnej większej całości. 

Tagi: OZE, prosument

Polska jako członek Unii Europejskiej zobowiązała się, że do 2020 r. 15% energii w naszym kraju będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Premier niedawno zadeklarował, że Polska to zobowiązanie wypełni, ale nie zamierza go przekraczać (oficjalne szacunki mówią o 15,5% w 2020 r.). Ponadto cel ten ma być zrealizowany najmniejszym możliwym nakładem środków.

Przy obecnych zasadach odkupu energii i proponowanych przez NFOŚiGW zasadach dopłat, małe instalacje OZE pozostaną w sferze zainteresowań zamożnych hobbystów
Program Prosument oraz przeciągające się prace nad ustawą o OZE właściwie bardzo dobrze wpisują się w ten obraz polskiej energetyki – promujemy ogniwa fotowoltaiczne i małe elektrownie wiatrowe, ale bez specjalnego entuzjazmu ze strony decydentów i nie przeznaczając na to dużych środków.

Z jednej strony, nie można odmówić rządowi racji, gdy dąży do ograniczenia wydatków z budżetu, z drugiej jednak – takie wsparcie na pół gwizdka najpewniej nie spełni swojej roli. A jednym z celów programu miało być pobudzenie rynku mikroinstalacji, danie impulsu do umasowienia tych rozwiązań. Taka "anemiczna" promocja nie zmieni w odczuwalny sposób polskiego rynku energii.

Wiele osób z branży mówi wprost, że przy obecnych zasadach odkupu energii i proponowanych przez NFOŚiGW zasadach dopłat, małe instalacje OZE pozostaną w sferze zainteresowań zamożnych hobbystów.

Obecna sytuacja może być też uznana za efekt swego rodzaju działań pozorowanych ze strony rządu i efekt starcia lobbystów reprezentujących firmy z branży nowoczesnych technologii oraz tych reprezentujących interesy dużej energetyki: elektrowni opartych na węglu oraz operatorów sieci elektroenergetycznej. W starciu zwyciężają wyraźnie ci drudzy, na co wskazuje też zapowiedziany przez rząd sposób realizacji 15% produkcji energii z OZE. Ma temu służyć przede wszystkim współspalanie biomasy z węglem w tradycyjnych elektrowniach.

Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że sektor energetyczny też ma swoje racje i nie jest to wyłącznie obrona partykularnych interesów. Polski system elektroenergetyczny wymaga bardzo dużych nakładów – zarówno otwarcia nowych elektrowni, jak i gruntownej modernizacji, w większości przestarzałych i przeciążonych sieci. Kto ma w to inwestować?

Tradycyjnej energetyki nie zastąpimy w pełni ogniwami słonecznymi i wiatrakami. Nad tego rodzaju źródłami energii elektrycznej ciąży przede wszystkim problem ich bardzo niestabilnej pracy – nasłonecznienie i wiatr to czynniki niezwykle zmienne i nieprzewidywalne. W systemie elektroenergetycznym muszą być więc rezerwowe, konwencjonalne źródła mocy (elektrownie). A ich budowa staje się tym mniej opłacalna, im większą część zapotrzebowania pokrywa OZE.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2014-06-17

Dodaj komentarz

Produkujesz prąd? Co zrobić z energią elektryczną?

Program Prosument uruchomiony przez NFOŚiGW pozwala na uzyskanie preferencyjnego kredytu na budowę mikroinstalacji do wytwarzania prądu. Warto zastanowić się, czy odsprzedawać prąd do elektrowni, czy korzystać z niego na bieżąco.

Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x