Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Majster Guru

Czy opłaca się montować ogniwa fotowoltaiczne do produkcji prądu?

Czy opłaca się montować ogniwa fotowoltaiczne do produkcji prądu?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę na dzisiejszych warunkach?

Pobierz całość w PDF

Dociekliwy Inwestor:- A czy warto inwestować w fotowoltaikę na dzisiejszych warunkach?

Majster Guru:- To zależy, jak kto liczy... W niektórych materiałach reklamowych znajdzie pan informację, że inwestycja zwróci się w kilka lat. Jednak bardziej wiarygodne wydają mi się szacunki o okresie zwrotu na poziomie 15-20 lat.

- To dużo.

- Tak, lecz szacunki te radykalnie może zmienić dofinansowanie, na przykład takie, jakie przewiduje NFOŚiGW w ramach uruchamianego właśnie programu Prosument.

- Prosument? A cóż to znaczy?

- Tak... Zastanawiałem się, jak na hasło programu, który w założeniu przekonać ma Polaków do OZE, można było wybrać słowo, które dla większości jest niezrozumiałe. Choć w gruncie rzeczy to proste pojęcie: prosument to ktoś, kto jednocześnie produkuje i wykorzystuje określone dobro, w tym przypadku energię. Chyba lepiej byłoby program nazwać po prostu "Produkuj energię i wychodź na swoje", ale to, jak widać, nie przyszło do głowy jakimś specjalistom od PR-u. Ale mniejsza z tym.

Program Prosument przewiduje dotowane kredyty dla tych, którzy zdecydują się na wykonanie we własnym domu instalacji do produkcji energii elektrycznej bądź energii elektrycznej i ciepła.

Preferowana jest energia elektryczna - na produkcję samego ciepła, czyli na przykład na pompę ciepła albo kocioł na biomasę, wsparcia pan nie otrzyma. Ale już na instalację złożoną z ogniw fotowoltaicznych i pompy ciepła - tak.

- Na jak duże pieniądze można liczyć?

- Kwota kredytu dla właściciela domu jednorodzinnego może sięgać 100 tys. zł, gdy wytwarzany będzie tylko prąd i 150 tys. zł w wypadku produkcji prądu i ciepła. Kredyt obejmuje przy tym tylko tzw. koszty kwalifikowane, czyli urządzenia i roboty niezbędne dla działania finansowanej instalacji - z kredytu na ogniwa PV nie sfinansuje pan wszystkich prac dekarskich, a jedynie te niezbędne do ich montażu. To jednak, powiem panu w sekrecie, zawsze można z dekarzem rozpisać tak, by wszyscy byli zadowoleni.

Kredyt może być zawarty maksymalnie na 15 lat. Jego oprocentowanie ma być symboliczne - 1% rocznie - jednak nie wiemy jeszcze, jakie będą prowizje i opłaty. W przypadku urządzeń do produkcji energii elektrycznej wysokość dotacji do końca 2015 r. może wynieść do 40% kwoty kredytu w okresie pilotażowym, a po 2015 r. - do 30%. W przypadku urządzeń do produkcji ciepła dotacja jest o połowę niższa - odpowiednio 20% i 15%.

- Gdzie można występować o pieniądze?

- Mają one trafić do chętnych za pośrednictwem: jednostek samorządu terytorialnego, czyli gmin i powiatów, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska oraz banków, z którymi umowę zawrze NFOŚiGW. Procedura wyłaniania tych ostatnich wciąż trwa. Zresztą niezależnie od tego, jaką drogą pieniądze trafią do chętnych, ma to być zawsze kredyt z dotacją - tak jak w programie dopłat do kolektorów słonecznych, który zresztą sprawił, że na dachach polskich domów pojawiło się ich dość dużo.

- Myśli pan, że program Prosument też wypali?

- Zobaczymy. W moim pojęciu najlepiej rokują inicjatywy wsparte przez konkretne gminy. Wie pan, jeśli firma ma w jakiejś miejscowości wykonać np. 30 instalacji, to jest to zupełnie inna sytuacja niż wtedy, gdy wykonuje jedną. Inaczej rozłożą się koszty. Poza tym, zaangażowany przez gminę specjalista ma dużo większe szanse merytorycznego zweryfikowania oferty przedstawianej przez taką firmę niż przeciętny człowiek, którego znienacka odwiedzi wygadany akwizytor. Pozostaje wierzyć, że są burmistrzowie i wójtowie, którzy zechcą zadbać o interes mieszkańców.

- Czyli przyszłość należy do OZE?

- Proszę pana, przyszłość OZE jest pewna nawet bez programu Prosument czy też gwarantowanych cen na energię oddawaną do państwowej sieci. Wystarczy popatrzeć, jak w ciągu ostatnich lat rosły ceny klasycznych nośników energii, i jak malały koszty wszelakich instalacji OZE. Dlatego i pana, i wszystkich budujących teraz domy będę przekonywał do jednego: nawet jeśli nie inwestujecie w OZE już teraz, czy to z braku środków, czy też z braku przekonania, to przygotujcie dom do tego, by mógł on korzystać z OZE w przyszłości. A co to oznacza?

- Że muszę zadbać o w miarę niską energochłonność, czyli dobre ocieplenie, oraz zainstalować ogrzewanie płaszczyznowe, czyli zapewne dobrze wykonaną podłogówkę./span>

- Brawo! Widzę, że nie marnujemy czasu, zapraszam więc na kolejne rozmowy o budowaniu.

Na pytania odpowiadał: Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: L. Jampolska

Produkujesz prąd? Co zrobić z energią elektryczną?

Program Prosument uruchomiony przez NFOŚiGW pozwala na uzyskanie preferencyjnego kredytu na budowę mikroinstalacji do wytwarzania prądu. Warto zastanowić się, czy odsprzedawać prąd do elektrowni, czy korzystać z niego na bieżąco.

Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x