Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

Czy energooszczędne budowanie jest obowiązkiem?

Oszczędzanie energii bywa też nakazane, a nie jest dla inwestora kwestią wyboru. I nie chodzi tu jedynie o wymagane prawem współczynniki przenikania ciepła ścian, okien itp. Chyba najbardziej jaskrawym (nomen omen) przykładem jest sprawa wycofania tradycyjnych żarówek. Nakazana odgórnie, choć uzasadnienie tego kroku jest wątpliwe, a i o pełnej społecznej akceptacji trudno mówić.

Czy energooszczędne budowanie jest obowiązkiem?
Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA

A jak ja nie chcę prowadzić energooszczędnego trybu życia? Tylko normalne… To co, zmuszają mnie, bym oszczędzał! A gdzie prawo wyboru: albo takie albo takie...

Zdarzają się jednak i zwolennicy znacznie bardziej radykalnych rozwiązań.

A ja uważam, że takich wariatów, którzy tak pojmują prawo wyboru – powinno się zamykać. Energooszczędność powinna być z góry narzucona, bo sprzyja ona w rezultacie każdemu z nas.

Inni zaś pokazują, że korzyści z oszczędzania energii nie są wcale tak jednoznaczne, a nawet wietrzą zmowę wielkich koncernów z urzędnikami z Brukseli.

Chyba Was pokręciło! Energooszczędność tak, ale jakie z tego wymierne korzyści płyną dla nas wszystkich? Koszty energooszczędnej żarówki są kilkakrotnie większe niż zwykłej, kosz amortyzacji takiego zakupu często gęsto przekracza żywotność (realna, nie podawana przez producenta) samej żarówki. To jest delikatnie mówiąc przeinwestowanie.
Korzyści dla nas? Ciężko uwierzyć. Kiedy spali się żarówka zwykła, która kosztuje praktycznie nic, bez uszczerbku dla budżetu domowego można ją zastąpić nową. W przypadku energooszczędnej jest to spory wydatek. Gdyby korzyści z żarówek energooszczędnych były takie praktycznie wymierne, nie było by potrzeby regulacji ich wprowadzenia dyrektywami Unii Europejskiej. To jakaś śmierdząca (OSRAM macza w tym palce :-)) i ciemna (w porównaniu z jasnością tradycyjnych żarówek) sprawa.

KORZYŚCI Z DOTACJI

Od 2013 r. funkcjonuje program dopłat do domów energooszczędnych, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Program niby jest, ale jakby go nie było, bo nie wpłynął w odczuwalny sposób na rynek budowlany. Zainteresowanie wśród inwestorów indywidualnych i deweloperów jest znikome. Fundusz nie jest w stanie rozdysponować przydzielonych mu z budżetu pieniędzy. Kłopot nie tkwi jednak po stronie inwestorów, którzy z niezrozumiałych nagle powodów, nie chcą budować energooszczędnie. Jest wręcz przeciwnie.

Niestety, procedura uzyskania dotacji to "droga przez mękę". Całe sterty dokumentacji, nieprzemyślane i zbyt wygórowane wymagania zniechęcają bardzo skutecznie.

Ja też się przymierzam do budowy domu ale stwierdziłem, że lepiej zrobić coś dla siebie i po prostu skupić się na dobrej izolacji, dobrych i oszczędnych instalacjach aby płacić jak najmniej, a nie chce mi się robić całej sterty dokumentacji dla urzędasów no i oczywiście musisz wziąć kredyt który będzie można spłacić. Biorąc pod uwagę koszty weź:
– koszty adaptacji projektu
– koszty audytów
– koszty weryfikacji przez NFOŚiGW
– koszty kredytu
– podatek od dotacji
– swoją pracę, którą będziesz musiał wykonać. Jestem zwolennikiem dobrego budowania i energooszczędności. W zasadzie to nawet jak wybudujesz aktualny dom niezgodnie z projektem w zakresie ociepleń.

Jarosław Antkiewicz
fot. IZODOM

aktualizacja: 2016-09-26

Zdaniem naszych Czytelników

Energooszczędność w żarówkach polega na długoświeceniu , bo producent wymyślił zabezpieczenia w elektronice ,które po częstym /włącz wyłącz/niszczą zabezpieczenie.I choć sama żarówka jeszcze jest zdolna do eksploatacji ,to elektronika ją odłącza skutecznie.Dawniejsze żarówki ...

Gość maras

20 Mar 2016, 08:10

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wentylacja i izolacja - nieodzowny element energooszczędnego domu

Rzucającym się w oczy elementem jest to, że w domach energooszczędnych wentylacja z odzyskiem ciepła stała się standardem. Nic w tym dziwnego, bo jeżeli poprawimy izolacyjność ścian, okien itp., to główną przyczyną strat ciepła staje się właśnie wymiana powietrza. A rekuperatory wymyślono właśnie po to, żeby ograniczyć wynikające stąd straty.

Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x