Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / ABC

Jaką wentylację należy zastosować w domu energooszczędnym?

W domu energooszczędnym sprawdza się tylko wentylacja z rekuperatorem.

Powszechnie stosowana w Polsce wentylacja grawitacyjna nie jest ani skuteczna ani energooszczędna. Wynikające z jej działania straty ciepła mogą wynosić nawet 50% ogółu strat w ocieplonym domu. Warto zatem zainwestować w urządzenie do odzyskiwania ciepła z wywiewanego powietrza. Sposobem na to jest zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewnowywiewnej z rekuperatorem. Urządzenie to podgrzewa świeże powietrze napływające z zewnątrz ciepłem odzyskiwanym z powietrza zużytego. Dzięki temu zapewnia pełną wymianę powietrza co godzinę, przy minimalnych stratach energii. Zastosowanie w domu wentylacji nawiewno- wywiewnej z odzyskiem ciepła zwraca się już po kilku latach dzięki zredukowanym kosztom ogrzewania.

Jeśli wentylacja nawiewno-wywiewna zostanie wyposażona w filtry, może również oczyszczać powietrze i uwalniać dom od alergenów.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła w dużym stopniu redukuje wydatki na ogrzewanie domuCentrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła w dużym stopniu redukuje wydatki na . Tylko dom w nią wyposażony może uzyskać standard budynku energooszczędnego (fot. www.rekuperatory.pl)

Redakcja BD
aktualizacja: 2010-12-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

artykuł sponsorowany! rekuperator w przeciętnym domu daje oszczędności rzędu 10% na ogrzewaniu - ekonomiczność tej inwestycji jest b.mała.

Gość pp

29 Sty 2009, 21:07

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Rusza kolejna edycja Funduszu Naturalnej Energii
Rusza kolejna edycja Funduszu Naturalnej Energii GAZ-SYSTEM ogłosił VIII edycję konkursu grantowego Fundusz Naturalnej Energii. Do podziału na najlepsze projekty będzie 50 tys. zł w każdym ...
RENEXPO® Poland 2017 - zbliża się siódma edycja targów poświęconych OZE
RENEXPO® Poland 2017 - zbliża się siódma edycja targów poświęconych OZE Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej już od kilku lat są miejscem spotkań specjalistów z branży, wymiany doświadczeń ...
Wienerberger prozentuje unikalną koncepcję domu energooszczędnego e4
Wienerberger prozentuje unikalną koncepcję domu energooszczędnego e4 Myśląc o budowie lub zakupie domu, współczesny inwestor poszukuje przede wszystkim komfortu, rozumianego jako połączenie bezpieczeństwa, ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze