Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / ABC

Jaką wentylację należy zastosować w domu energooszczędnym?

W domu energooszczędnym sprawdza się tylko wentylacja z rekuperatorem.

Powszechnie stosowana w Polsce wentylacja grawitacyjna nie jest ani skuteczna ani energooszczędna. Wynikające z jej działania straty ciepła mogą wynosić nawet 50% ogółu strat w ocieplonym domu. Warto zatem zainwestować w urządzenie do odzyskiwania ciepła z wywiewanego powietrza. Sposobem na to jest zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewnowywiewnej z rekuperatorem. Urządzenie to podgrzewa świeże powietrze napływające z zewnątrz ciepłem odzyskiwanym z powietrza zużytego. Dzięki temu zapewnia pełną wymianę powietrza co godzinę, przy minimalnych stratach energii. Zastosowanie w domu wentylacji nawiewno- wywiewnej z odzyskiem ciepła zwraca się już po kilku latach dzięki zredukowanym kosztom ogrzewania.

Jeśli wentylacja nawiewno-wywiewna zostanie wyposażona w filtry, może również oczyszczać powietrze i uwalniać dom od alergenów.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła w dużym stopniu redukuje wydatki na ogrzewanie domuCentrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła w dużym stopniu redukuje wydatki na . Tylko dom w nią wyposażony może uzyskać standard budynku energooszczędnego (fot. www.rekuperatory.pl)

Redakcja BD
aktualizacja: 2010-12-27

Zdaniem naszych Czytelników

artykuł sponsorowany! rekuperator w przeciętnym domu daje oszczędności rzędu 10% na ogrzewaniu - ekonomiczność tej inwestycji jest b.mała.

Gość pp

29 Sty 2009, 21:07

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...

Energooszczędność a jakość wykonawstwa

Wiele domów jednorodzinnych budowanych w Polsce tylko teoretycznie spełnia założenia projektowe dotyczące izolacyjności termicznej a tym samym energooszczędności. Końcowy rezultat najczęściej jest niezadowalający, a główną przyczyną są mostki termiczne. Należy zdawać sobie sprawę, że przy odrobinie wiedzy oraz dużej dozie staranności są bardzo łatwe do wyeliminowania.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze