Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Artykuły

10 zasad energooszczędnego budynku

Energooszczędność to obecnie bardzo modne hasło. Każdy świadomy inwestor chce więc wydać na budowę jak najmniej, mieszkać w wygodnym domu dopasowanym do potrzeb rodziny i za jego eksploatację nie płacić za dużo. Aby tak było, dom musi być postawiony zgodnie z zasadami energooszczędnego budowania.

10 zasad energooszczędnego budynku

10 zasad energooszczędnego budynku

 1. Zwarta bryła - na rzucie prostokąta; jak najmniejszy stosunek przegród zewnętrznych do kubatury domu (A/V).

 2. Nieskomplikowany dach - jedno- lub dwuspadowy.

 3. Największa przeszklona elewacja od południa - pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania i oświetlenia domu.

 4. Najmniejsza powierzchnia elewacji od północy, z ograniczoną liczbą okien - wybudowanie jednospadowego dachu (ze spadkiem w kierunku północnym) albo częściowe zagłębienie w gruncie ściany północnej (jeśli budynek usytuowany jest na stoku wzgórza).

 5. Szczelny budynek - solidnie zamontowane okna i drzwi o niskim współczynniku U i wysokim g.

 6. Izolacja termiczna ścian, podłóg i dachu grubsza niż standardowo - min. 20 cm izolacji ścian i 30-40 cm ocieplenia dachu;

 7. Brak balkonów - mostki cieplne, które powstają na połączeniu płyty balkonu ze stropem, powodują duże straty ciepła.

 8. Odzysk ciepła z wywiewanego powietrza - wyposażenie domu w wentylację mechaniczną z rekuperatorem.

 9. Źródło ciepła o jak najwyższej sprawności z zaawansowaną automatyką sterującą - gazowy kocioł kondensacyjny, kocioł z podajnikiem na paliwa stałe, kocioł elektryczny lub pompa ciepła.

 10. Kompleksowe podejście do oszczędzania energii - wyposażeniem domu w sprzęty pobierające jak najmniej energii - pralkę, lodówkę, zmywarkę w najwyższej klasie A+++; zmywanie w zmywarce, korzystanie z LED-owych źródeł światła, obniżanie temperatury ogrzewania na noc i czas wyjazdów.

Joanna Dąbrowska
fot. Monier (Braas)

aktualizacja: 2017-04-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy można produkować prąd wykorzystując energię słoneczną?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytania dotyczące montażu ogniw fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej.

Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x