Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / ABC

Jakie są najważniejsze wytyczne do projektowania domów energooszczędnych?

Odpowiednia działka budowlana:
– szeroka przynajmniej na 25 m,
– z wjazdem od strony północnej lub wschodniej,
– najlepiej płaska lub z niewielkim nachyleniem w kierunku południowym,
– z wysokimi drzewami liściastymi mogącymi zacienić dom w lecie,
– o korzystnych warunkach gruntowo-wodnych,
– umożliwiająca jak najlepsze wykorzystanie naturalnych warunków na niej panujących, polegające na: uwzględnieniu nachylenia terenu i nasłonecznienia, wykorzystaniu ciepła energii słonecznej, uwzględnieniu zacienienia (rozlokowania sąsiednich budynków i wysokich drzew), siły i kierunku wiania wiatrów, itp.

Zaprojektowanie zwartej bryły budynku, bez lukarn, wykuszy i innych elementów zwiększających powierzchnie przegród zewnętrznych.

Zapewnienie jak najlepszej szczelności i termoizolacyjności wszystkich przegród zewnętrznych: ścian fundamentowych oraz nadziemia budynku, stopów, podłogi na gruncie, dachu, okien i drzwi.

Zastosowanie technologii wznoszenia ścian z materiałów o dużej akumulacji ciepła (silikaty, ceramika).

Wyeliminowanie z przegród zewnętrznych mostków termicznych.

Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Wyposażenie budynku w nowoczesną i efektywną instalację grzewczą i energooszczędne, wysoko sprawne urządzenia grzewcze, np. kocioł kondensacyjny.

Ograniczenie przeszklenia do racjonalnych rozmiarów.

Zachowanie buforowego układu pomieszczeń, by te, w których ma być najcieplej (pokoje mieszkalne i sypialnie), nie znalazły się w północnej części budynku, a takie, w których może lub powinno być chłodno (spiżarnie, składziki, pomieszczenia gospodarcze) – w południowej.

Ograniczenie strat ciepła przez zastosowanie buforów takich jak ogród zimowy, przeszklona weranda czy dostawiony do budynku garaż.

Częściowe zagłębienie budynku w gruncie – od strony północnej, gdzie okna powinny być najmniejsze.

Bardzo ważną sprawą jest też wysoka jakość wykonawstwa, dbałości o detale i szczegóły technologiczne, poprawne zastosowanie materiałów i technologii oraz właściwe nastawienie wykonawcy. Zatrudnienie firmy posiadającej doświadczenie w realizacji energooszczędnych domów daje gwarancję racjonalnie wydanych pieniędzy na energooszczędność. Oprócz ww. wytycznych dotyczących projektu i wykonawstwa warto również zastosować w domu baterie ograniczające zużycie ciepłej wody oraz energooszczędne świetlówki i urządzenia AGD.

Takie kompleksowe podejście do projektu, wykonawstwa i wyposażenie budynku może sprawić, że zużycie energii w takim domu będzie znacznie niższe niż w domach budowanych zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami.

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-04-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Energooszczędność a jakość wykonawstwa

Wiele domów jednorodzinnych budowanych w Polsce tylko teoretycznie spełnia założenia projektowe dotyczące izolacyjności termicznej a tym samym energooszczędności. Końcowy rezultat najczęściej jest niezadowalający, a główną przyczyną są mostki termiczne. Należy zdawać sobie sprawę, że przy odrobinie wiedzy oraz dużej dozie staranności są bardzo łatwe do wyeliminowania.
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x