Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Porady ekspertów

Czy na podstawie świadectwa energetycznego można określić koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u.?

Odpowiedź eksperta: Świadectwo energetyczne sporządzane jest głównie w oparciu o standardowe warunki eksploatacji i z wykorzystaniem przeciętnych parametrów sprawności urządzeń grzewczych, dokładności regulacji itd.

Podstawowe dane dotyczące użytych materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych przyjmowane są na podstawie informacji projektowych, gdyż praktycznie nie ma możliwości sprawdzenia np. jak grubą izolację ułożono pod podłogą czy w dachu i czy wykonano to prawidłowo.

W efekcie świadectwo energetyczne jest jedynie teoretycznym obrazem zapotrzebowania na energię i ciepłochronność domu i w żadnym razie nie może służyć do rozliczeń z tytułu zużywanej energii. Z podstawowych wskaźników zamieszczonych w świadectwie nie wynika też rodzaj wykorzystywanych paliw, co ma istotny wpływ na koszty eksploatacyjne.

Nieco dokładniejsze informacje o źródłach wykorzystywanej energii i jej przeznaczeniu można znaleźć na drugiej stronie świadectwa energetycznego, gdzie znajduje się obliczeniowe zużycie energii z podziałem na poszczególne rodzaje wykorzystywanych paliw. Na tej podstawie, w przybliżeniu, można oszacować koszty eksploatacyjne przy aktualnych cenach poszczególnych nośników energii.

Inspektor Nadzoru Inwestorskiego
Cezary Jankowski 

aktualizacja: 2012-12-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...

Jakie są konsekwencje braku świadectwa energetycznego?

Odpowiedź eksperta: Praktycznie konieczność posiadania świadectwa energetycznego dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy ubiegamy się o pozwolenie na użytkowanie budynku lub składamy zawiadomienie o zakończeniu budowy. Wtedy do innych wymaganych dokumentów należy dołączyć świadectwo energetyczne.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x