Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / Porady ekspertów

Czy na podstawie świadectwa energetycznego można określić koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u.?

Odpowiedź eksperta: Świadectwo energetyczne sporządzane jest głównie w oparciu o standardowe warunki eksploatacji i z wykorzystaniem przeciętnych parametrów sprawności urządzeń grzewczych, dokładności regulacji itd.

Podstawowe dane dotyczące użytych materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych przyjmowane są na podstawie informacji projektowych, gdyż praktycznie nie ma możliwości sprawdzenia np. jak grubą izolację ułożono pod podłogą czy w dachu i czy wykonano to prawidłowo.

W efekcie świadectwo energetyczne jest jedynie teoretycznym obrazem zapotrzebowania na energię i ciepłochronność domu i w żadnym razie nie może służyć do rozliczeń z tytułu zużywanej energii. Z podstawowych wskaźników zamieszczonych w świadectwie nie wynika też rodzaj wykorzystywanych paliw, co ma istotny wpływ na koszty eksploatacyjne.

Nieco dokładniejsze informacje o źródłach wykorzystywanej energii i jej przeznaczeniu można znaleźć na drugiej stronie świadectwa energetycznego, gdzie znajduje się obliczeniowe zużycie energii z podziałem na poszczególne rodzaje wykorzystywanych paliw. Na tej podstawie, w przybliżeniu, można oszacować koszty eksploatacyjne przy aktualnych cenach poszczególnych nośników energii.

Inspektor Nadzoru Inwestorskiego
Cezary Jankowski 

aktualizacja: 2012-12-28

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
RENEXPO® Poland 2017 - zbliża się siódma edycja targów poświęconych OZE
RENEXPO® Poland 2017 - zbliża się siódma edycja targów poświęconych OZE Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej już od kilku lat są miejscem spotkań specjalistów z branży, wymiany doświadczeń ...
Wienerberger prozentuje unikalną koncepcję domu energooszczędnego e4
Wienerberger prozentuje unikalną koncepcję domu energooszczędnego e4 Myśląc o budowie lub zakupie domu, współczesny inwestor poszukuje przede wszystkim komfortu, rozumianego jako połączenie bezpieczeństwa, ...
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze