Budujemy Dom
Przed budową / Domy pasywne / ABC

O czym jeszcze warto pamiętać budując dom energooszczędny?

Chcąc zbudować dom energooszczędny powinno się również uwzględnić liczbę przyszłych mieszkańców. To dlatego, że ważną częścią bilansu energetycznego jest tzw. ciepło bytowe, czyli wytwarzane przez ludzi, podczas gotowania, prania, korzystania z komputera itd.

Oczywiście wynika z tego, że nie jest wskazane wybieranie zbyt dużego domu. Oznacza to bowiem, że budynek zaprojektowany np. dla 6 osób, a zamieszkiwany przez 2 – w skrajnych przypadkach może nie osiągnąć statusu domu energooszczędnego.

Powinno się także zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie zainstalowane w domu urządzenia zużywały jak najmniej energii elektrycznej. W równym stopniu dotyczy to oświetlenia (np. diodowe zamiast zwykłych żarówek), sprzętu AGD (najlepiej tylko klasy energetycznej A), czy zainstalowanych urządzeń (wentylatory, grzałki, pompy itd.).

Warto też pamiętać o takim zagospodarowaniu działki budowlanej, które sprzyja energooszczędności. To nie tylko bardzo precyzyjne zorientowanie budynku względem stron świata (standardowe odchylenie od założonych osi o 30° czasami może okazać się zbyt duże dla uzyskania certyfikatu pasywności lub energooszczędności budynku).

Równie ważne jest wykorzystanie naturalnych warunków terenowych (nie obejmuje tego projekt katalogowy). Wszelkie zagłębienia, skarpy, nachylenia terenu, a także istniejące drzewa mogą i powinny być wykorzystane do oszczędzania energii.

Niestety, jest to możliwe właściwie tylko w projektach wykonywanych na indywidualne zamówienie. To dobra wskazówka dla tych inwestorów, którzy dysponują nietypową działką. Po prostu, projekty katalogowe z założenia są przeznaczone do wykorzystania w terenie płaskim, bez żadnych utrudnień w postaci dużego drzewa na środku, czy wysokiego poziomu wody gruntowej.

Tadeusz Lipski

aktualizacja: 2009-05-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy opłaca się budować domy energooszczędne?

Opłaca się z wielu powodów.  Przede wszystkim należy pamiętać, że obowiązujące w Polsce wymagania w zakresie ochrony cieplnej budynków są bardzo małe w porównaniu do innych krajów o podobnym klimacie.
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie
Konferencja EuroPOWER - podsumowanie Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. ...
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy
Polska Nagroda Innowacyjności 2015 dla Lipińscy Domy Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 6-7 listopada 2015 r. w Łodzi, firma Lipińscy Domy Biuro Projektowe ...
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP
Mitsubishi Electric przybliża założenia Dyrektywy ErP 26 września 2015 roku w całej Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Dyrektywy ErP, które dopuszcza wprowadzania na ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x