Budujemy Dom
Domy gotowe / Domy pod klucz / Artykuły

Technologia budowy domu z kształtek styropianowych

Domy z kształtek styropianowych to bardzo rozbudowany system. W jego skład wchodzi kilkadziesiąt różnego rodzaju elementów do wznoszenia ścian piwnic i części naziemnej budynku (prostych, wykuszy i na obrysie okręgu), układania nadproży, ocieplania wieńców, kształtowania połaci dachu jako podłoża pod pokrycie.

Dom z kształtek styropianowych
 (fot. Thermodom)

Po zalaniu betonem ściana z takich elementów tworzy przegrodę złożoną z trzech warstw: styropian od strony wewnętrznej i zewnętrznej, a w środku rdzeń betonowy z mieszanki klasy min. B15.

W trakcie budowy elementy systemu pełnią funkcję deskowania (szalunku) dla betonu, natomiast w okresie użytkowania są doskonałą izolacją termiczną całego budynku. Ściany wznosi się na ławie lub płycie fundamentowej.

Stropy mogą być dowolnym rozwiązaniem konstrukcyjnym. Ważne jest by hydroizolacja nie zawierała substancji smołowych oraz rozpuszczalników organicznych, które mogłyby wręcz rozpuścić styropian.

Grubość ścian z kształtek styropianowych wynosi od 25 aż do 45 cm. Ściany wymagają zbrojenia pionowego w narożach budynku i wzdłuż otworów stolarki oraz zbrojenia poziomego w strefie podokiennej i u dołu a także u góry ściany. Ściany wewnętrzne można wykonać z kształtek systemowych, z dowolnych materiałów drobnowymiarowych lub w systemie suchej zabudowy. Najgrubsza ściana zewnętrzna ma znakomitą izolacyjnością termiczną - U=0,1 W/(m²K).

Instalacje w budynkach wybudowanych z użyciem technologii elementów styropianowych wykonuje się z tych samych materiałów jak w technologiach tradycyjnych. Instalacje elektryczne – należy rozprowadzić np. pod płytami kartonowo-gipsowymi (lub w podłodze), natomiast wodne i kanalizacyjne należy wykonać w taki sposób, aby nie naruszyć zbytnio rdzenia betonowego. Trzony kominowe powinny być wykonane z ognioodpornych materiałów ceramicznych lub specjalnych pustaków kominowych.

Od strony wewnętrznej ściany można wykończyć suchym lub mokrym tynkiem gipsowym, płytkami itp. Elewacją zewnętrzną mogą być okładziny lub tynk cienkowarstwowy.

Budowy jest procesem pośrednim między murowaniem i betonowaniem, a elementy ścienne są lekkie i proste w obróbce. Znakomicie opracowany system (różnorodność kształtów elementów) pozwala stawiać budynki o dowolnej bryle i bardzo korzystnych parametrach użytkowych. Jest tez na swój sposób eklektyczny, gdyż ściany wewnętrzne, stropy i więźbą dachową można wykonać tradycyjnie.

Już najmniejsza grubość ściennego elementu pozwala na uzyskanie dobrej izolacyjności, która w innych technologiach wymagałaby dodatkowego ocieplenia lub zastosowania elementów grubszych i specjalnych zapraw. Powierzchnia ścian z kształtek styropianowych jest znakomitym podłożem do wykonywania elewacji i okładzin wewnętrznych. Ściana ma ograniczoną przepuszczalność pary wodnej, więc wskazany jest odpowiednio wydajny system wentylacji.

Dom z kształtek styropianowych wypełnionych betonem - schemat
Dom z kształtek styropianowych wypełnionych betonem

Aleksander Rembisz

aktualizacja: 2015-02-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jaka jest trwałość drewnianych konstrukcji prefabrykowanych?

Jaka jest trwałość drewnianych konstrukcji prefabrykowanych? Co wpływa na trwałość takich budynków?

Najbardziej znane marki
Domy gotowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x