Budujemy Dom
Domy gotowe / Domy pod klucz / Artykuły

Technologia budowy domu z kształtek styropianowych

W tym systemie specjalne kształtki styropianowe składa się niczym klocki Lego. Tworzą one szalunek, w którego otworach układa się stalowe zbrojenie, a następnie wypełnia mieszanką betonową. Po jej związaniu otrzymujemy solidny, żelbetowy rdzeń nośny z obu stron otoczony styropianem.

Technologia budowy domu z kształtek styropianowych

Ściany można pokryć od zewnątrz tynkiem cienkowarstwowym na siatce i kleju (jak w najpopularniejszym systemie BSO), obkleić płytkami klinkierowymi albo wykończyć niemal dowolną oblicówką na ruszcie. Od środka zaś typowe wykończenie to przyklejane płyty gipsowo-kartonowe, choć można też nałożyć tynk gipsowy.

Zaletą technologii kształtek styropianowych jest przede wszystkim rewelacyjna izolacyjność cieplna i eliminacja mostków termicznych. Ponadto układanie samych kształtek jest szybkie i bardzo łatwe, zaś asortyment elementów umożliwia także ukształtowanie łuków, np. wykuszy.

Kształtki styropianowe jako szalunek tracony - schemat.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: IZODOM 2000 POLSKA

aktualizacja: 2017-03-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Technologia budowy domu z bali

Domy z bali kojarzą się z tradycyjnym budownictwem drewnianym. Jednak te wznoszone obecnie bardzo istotnie różnią się od dawnych chat i dworków. Przede wszystkim ze względu na wymaganą izolacyjność cieplną.

Najbardziej znane marki
Domy gotowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x