Budujemy Dom
Domy gotowe / Domy pod klucz / Artykuły

Technologia budowy domu z płyt zrębkowo-cementowych

Technologia budowy domu z płyt zrębkowo-cementowych jest technologią "mokrą" i więcej ma wspólnego z zalewaniem fundamentów, niż z murowaniem ścian. Ścianę wznosi się z płyt spinanych klamrami, następnie w środek wlewa beton.

Dom z płyt zrębkowo-cementowych
 (fot. www.velox.cz/pl)

Płyty ustawia się na przygotowanym wcześniej fundamencie, na którym wytyczone są ściany. Ścienne elementy płytowe, w zależności od dostawcy systemu, mogą być wykonane np. z mieszanki zrębkowo-cementowej albo z PVC. Płyty można nazwać szalunkiem traconym, ponieważ po zakończeniu robót betoniarskich stają się integralną częścią przegrody i nie mogą być już ponownie wykorzystane.

Płyta zrębkowo-cementowa o wymiarach 0,5x2 m jest podstawowym elementem konstrukcyjnym. Nie jest konieczne dodatkowe ocieplanie ścian, ponieważ produkowane są płyty szalunkowe z naklejoną warstwą styropianu. Przy ociepleniu grubości 10 cm uzyskuje się współczynnik U=0,29 W/(m²K). Od wewnątrz ściany nadają się od razu do tynkowania i malowania.

Elementy przeznaczone są do wznoszenia ścian konstrukcyjnych (wewnętrznych i zewnętrznych) oraz działowych. Ścianki działowe wznosi się w układzie pyta/styropian/płyta (podobnie jak w systemach suchej zabudowy). Strop może być wykonany w dowolnej technologii spełniającej założenia projektowe. Podczas prac betoniarskich w ścianie można układać instalacje sanitarne i elektryczne.

Technologia sprzyja szybkiej realizacji inwestycji - płyty są lekkie, można je łatwo składować, przenosić i montować, rzadko ulegają uszkodzeniom podczas transportu. Sam proces "składania" ścian przebiega sprawnie i bez użycia ciężkiego sprzętu. Wyjątkiem są roboty betoniarskie, w czasie których na placu budowy pojawia się betonowóz z pompą do betonu.

Dom z płyt zrębkowo-cementowych z żelbetowym szkieletem nośnym - schemat
Dom z płyt zrębkowo-cementowych z żelbetowym szkieletem nośnym

Aleksander Rembisz

aktualizacja: 2015-02-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Technologia budowy domu z bali

W niektórych regionach kraju domy z bali są częścią krajobrazu, a dobrych wykonawców można znaleźć "od ręki". Podstawowym surowcem jest drewno o przekrojach elementów znacznie większych niż w "szkielecie", inna jest technologia budowy ścian, ale podobny sposób wykończenia wnętrza.

Najbardziej znane marki
Domy gotowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x