Budujemy Dom
Domy gotowe / Domy pod klucz / Artykuły

Technologia budowy domu z elementów keramzytobetonowych

Elementy keramzytobetonowe mają zastosowanie jako elementy konstrukcyjne, ale niektórzy producenci oferują również bloczki fundamentowe, nadproża oraz elementy stropowe.

Dom z elementów keramzytobetonowych
 (fot. Praefa)

Większość pustaków i bloczków ma profilowane boki, łączy się je więc na pióro i wpust, bez spoin pionowych. Pustaki mają zróżnicowaną grubość i różną liczbę komór (pustek). Im większa grubość elementu, tym lepsza izolacyjność termiczna ściany i w efekcie jedna warstwa spełnia lub przewyższa wymagania normowe.

Ściany jednowarstwowe można murować na zaprawę zwykłą lub ciepłochronną (z dodatkiem keramzytu albo perlitu). Elementy keramzytobetonowe mogą również służyć do wznoszenia ścian działowych, ścian piwnic, a elementy cieńsze mogą być warstwą osłonową w ścianach trójwarstwowych.

Dla ograniczenia strat ciepła, pustki wypełnia się styropianem uzyskując wówczas wręcz imponujące wartości współczynnika przenikania ciepła przegrody. Ściana jednowarstwowa gr. 24 cm uzyskuje normową izolacyjność termiczną U=0,3 W/(m2K), a przy gr. 36 cm wartość ta maleje do 0,19 W/(m2K). Bloczki z wkładką styropianową muruje się tylko na zaprawę ciepłochronną, by spoina nie była mostkiem termicznym.

Pustaki bez wkładki, dla osiągnięcia porównywalnej izolacyjności termicznej, muszą być grubsze o kilkanaście centymetrów. Zbliżone do opisywanych efekty można uzyskać stosując pustak 6-komorowy gr. 30 cm (6 pustek powietrznych w przekroju ściany) z dodatkową warstwą izolacji termicznej gr. 10 cm. Dom z elementów keramzytobetonowych jest atrakcyjną alternatywą dla pustaków ceramicznych.

Materiał nie jest tak podatny na uszkodzenia, a ściana charakteryzuje się podobnymi właściwościami izolacyjnymi. Ze względu na strukturę materiału, keramzytobeton charakteryzuje się lepszą izolacyjnością akustyczną. Ściana może pozostać przez dłuższy czas bez tynku.

Dom z prefabrykowanych elementów keramzytobetonowych - schemat
Dom z prefabrykowanych elementów keramzytobetonowych

Aleksander Rembisz

 

aktualizacja: 2015-02-10

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Technologia jest świetna. Sami robiliśmy wycenę naszego domu w tej technologii i tutaj niespodzianka. Za montaż niewielkiego domu, który trwałby 2 dni Praefa woła sobie dodatkowe 20 tyś zł - to jakaś pomyłka... Witamy. ...

Praefa

18 Maj 2010, 20:51

Technologia jest świetna. Sami robiliśmy wycenę naszego domu w tej technologii i tutaj niespodzianka. Za montaż niewielkiego domu, który trwałby 2 dni Praefa woła sobie dodatkowe 20 tyś zł - to jakaś pomyłka...

Gość wolfik36

08 Kwi 2010, 11:43

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Technologia budowy domu z kształtek styropianowych

Domy z kształtek styropianowych to bardzo rozbudowany system. W jego skład wchodzi kilkadziesiąt różnego rodzaju elementów do wznoszenia ścian piwnic i części naziemnej budynku (prostych, wykuszy i na obrysie okręgu), układania nadproży, ocieplania wieńców, kształtowania połaci dachu jako podłoża pod pokrycie.

Najbardziej znane marki
Domy gotowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x