Budujemy Dom
Domy gotowe / Domy pod klucz / Porady ekspertów

Czy ściana domu o konstrukcji szkieletu drewnianego musi być od zewnątrz pokryta płytą OSB?

Czy ściana domu o konstrukcji szkieletu drewnianego musi być od zewnątrz pokryta płytą OSB? I tak planuję na elewacji deski a nie tynk, a w Skandynawii widziałem takie domy bez płyt od zewnątrz. Czy rezygnacja z płyty wymusza jakieś zmiany w konstrukcji np. poziome usztywnienie słupków w inny sposób?

Odpowiedź eksperta: Teoretycznie zamiana płyty OSB na deski nie powoduje konieczności dokonywania większych zmian w konstrukcji ściany. Jednak jest to dość rzadko stosowane rozwiązanie. Jeśli deski są warstwą elewacyjną, to są narażone na bezpośredni wpływ warunków atmosferycznych.

Oznacza to np. przenoszenie naprężeń związanych ze zmianą temperatury i wilgotności na konstrukcję ściany. Nie gwarantuje też szczelności pokrycia, musi je więc zapewnić warstwa wiatroizolacji. Trzeba też pamiętać, że deski muszą być przybite poziomo.

Ściany zewnętrzne w domach szkieletowych zwykle usztywnia się płytami OSB. Pozwala to na niemal dowolne wykończenie elewacji Ściany zewnętrzne w domach szkieletowych zwykle usztywnia się płytami OSB. Pozwala to na niemal dowolne wykończenie elewacji (fot. ModernDach)

 

Redakcja BD

aktualizacja: 2010-04-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować drewniany wygląd elewacji i wnętrza domu?

Przymierzam się do budowy domu z bali, lecz zdaję sobie sprawę, że nie zapewni on wystarczającej ciepłochronności bez dodatkowej izolacji. Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować „drewniany” wygląd elewacji i wnętrza domu?

Najbardziej znane marki
Domy gotowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x