Budujemy Dom
Domy gotowe / Domy pod klucz / Artykuły

Domy o szkielecie drewnianym

Proces budowy domu musi potrwać. Jednak wybierając prefabrykowany domy o szkielecie drewnianym możemy to pod pewnymi warunkami skrócić nawet do trzech tygodni, a z wykończeniem pod klucz potrwa to najwyżej trzy miesiące.

Domy o szkielecie drewnianym

Domy szkieletowe, potocznie nazywane u nas kanadyjczykami, to najpopularniejsza alternatywa dla domów murowanych. Ich zasadnicza konstrukcja nośna to cienkie, ale gęsto rozstawione (40–60 cm) drewniane słupy o niewielkim przekroju (np. 4 × 15 cm). Stąd właśnie pochodzi określenie szkielet. Występują w bardzo wielu odmianach różniących się grubością i sposobem wykończenia ścian, konstrukcją podłóg i stropów, a wreszcie samym sposobem wykonania. Mogą być w całości zbijane z drewna na placu budowy, albo też prefabrykowane, gdzie w wytwórni obsadza się nawet okna w ścianach, wykonuje elewację itd.

Klasyczny dom szkieletowy - schemat
Klasyczny dom szkieletowy ma oblicówkę z desek i drewnianą podłogę.

Najbardziej tradycyjna wersja ma elewację z desek lub sidingu oraz drewnianą konstrukcję podłogi i stropu. W naszym kraju jednak popularniejsze są domy wykończone od zewnątrz cienkowarstwowym tynkiem na dodatkowej warstwie ocieplenia, z betonową podłogą na gruncie, a nawet wylewką na stropie. Z zewnątrz taki dom nie różni się wyglądem od zwyczajnego z elewacją ocieploną metodą BSO. Ponadto wewnątrz też można go dowolnie wykończyć i zrobić choćby typowe ogrzewanie podłogowe. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że taki szkieletowy dom może mieć nawet elewację z cegły klinkierowej lub silikatowej, zupełnie jak w murowanych ścianach trójwarstwowych. Wystarczy odpowiednio poszerzyć fundament.

Obecnie domy szkieletowe mają zwykle dodatkową warstwę ocieplenia na ścianach i typową
podłogę na gruncie.

Plusy i minusy domów o konstrukcji szkieletowej

Budynki szkieletowe wznosi się szybciej niż murowane i większość prac można prowadzić nawet zimą. Ponadto ich atutem jest bardzo dobra izolacyjność przy zachowaniu umiarkowanej grubości ścian, bo cały ich przekrój wypełnia wełna mineralna. Za to zdolność do akumulacji ciepła jest niewielka, właśnie z powodu lekkości konstrukcji. Ta ostatnia cecha bywa za to cenna w przypadku gruntów o małej nośności.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierające: Kronopol

aktualizacja: 2017-02-23

Zdaniem naszych Czytelników

Większość wypełnia ściany i dachy wełną, a moim zdaniem powinno się izolować włóknem drzewnym. Nie będę opisywał tego materiału w dobie internetu... Po drugie ciągle słychać jak to ściany murowane akumulują ciepło, ale najpierw trzeba je nagrzać i o tym też należy ...

Gość X

02 Mar 2017, 02:47

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Domy z prefabrykatów - plusy i minusy

Większość elementów domu nie musi powstawać wcale na placu budowy. Znaczną część prac, nawet do etapu wykańczania powierzchni ścian, osadzenia okien i ułożenia większości elementów instalacyjnych, można przygotować w fabryce. Na placu budowy jedynie składa się utworzone wcześniej elementy.

Najbardziej znane marki
Domy gotowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x