Budujemy Dom
Domy gotowe / Domy pod klucz / Z życia wzięte

Czy stać nas na duże domy?

Natknęłam się ostatnio na tragikomiczne wyniki badań statystycznych, które jak na dłoni pokazują nasze narodowe kompleksy.

Otóż okazuje się, że jakkolwiek w przeciętnych metrażach mieszkań jesteśmy w europejskim ogonie, gdzieś w okolicach Albanii, to w przypadku średnich metraży domów jednorodzinnych wysuwamy się na czołówkę. I tu, i tam dysproporcja jest ogromna.

W blokach mamy dla siebie mniej o prawie 20 m² na rodzinę od takiego Niemca czy Szweda (w dodatku nasze rodziny są z reguły „dzietniejsze”, dlatego mamy jeszcze ciaśniej). Ale już w domu musimy mieć o 30–40 m² więcej od zachodnich sąsiadów. Rozumiem oczywiście, że jedno z drugiego wynika: ściśnięci w mieszkaniach jak sardynki w puszce, musimy odreagować, budując willę „z przytupem”. Tylko czy nie jest to przypadkiem przysłowiowy strzał w stopę – jeden z powodów naszych wiecznych problemów mieszkaniowych? Gdybyśmy decydowali się na domy mniejsze, budowalibyśmy taniej i szybciej, a cała branża miałaby większe możliwości przerobowe, jeśli chodzi o liczbę klientów. Mam wrażenie, że wybierając wielkie domy, wchodzimy w rolę hamulcowego rynku.

Od dwóch lat moi rodzice próbują zamienić dwa swoje mieszkania na mały domek. Szukają czegoś niewielkiego, żeby móc tę przestrzeń ogrzać i opanować aranżacyjnie. No i żeby się w niej nie zagubić. Pomagam im w poszukiwaniach i dochodzę do wniosku, że kupienie w miarę nowego domku czy segmentu o powierzchni do 100 m² graniczy z cudem. Tymczasem średnia powierzchnia domu w Anglii to ok. 90 m²! U nas trudno znaleźć nawet dom poniżej 150 m² – taki metraż jest dziś powszechnie postrzegany jako mały. Dla czteroosobowej rodziny normą za to staje się 300 m². I gdzie tu sens? Czy naprawdę jesteśmy już aż tak bogaci?

Anna Kosińska
aktualizacja: 2008-12-05

Dodaj komentarz

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze