Budujemy Dom
Domy gotowe / Domy pod klucz / Porady ekspertów

Czy projekt katalogowego domu można wykorzystać do budowy domu z prefabrykatów?

Czy projekt katalogowego domu można wykorzystać do budowy domu z prefabrykatów?

Czy projekt katalogowego domu można wykorzystać do budowy domu z prefabrykatów? Wybrałam dość prosty domek o powierzchni 160 m2 i zależy mi na szybkiej budowie. Dom ma mieć konstrukcję betonową lub keramzytobetonową montowaną z elementów wielkowymiarowych. Jaki jest czas i koszt jego wykonania w porównaniu z wykonaniem tradycyjnym?

Odpowiedź eksperta: Firmy zajmujące się produkcją elementów wielkopłytowych z reguły adaptują we własnym zakresie projekt do tej technologii budowania, nie powinno więc być z tym większych problemów. Jeśli natomiast wymagane zmiany przekraczają dopuszczalny przez architekta zakres modyfikacji, to wtedy może być potrzebna zgoda autora projektu.

Montaż konstrukcji prefabrykowanej wraz z przygotowaniem fundamentów trwa ok. dwóch tygodni, a tradycyjnymi metodami zajęłoby to od 1,5 do dwóch miesięcy, choć jeśli ekipa pracowałaby sprawnie, czas ten mógłby skrócić się do miesiąca. Trzeba jednak pamiętać, że stan surowy budynku to tylko ok. 15–20% czasochłonności jego wykonania – resztę pochłaniają prace wykończeniowe i instalacyjne, które niezależnie od technologii budowy pochłaniają mniej więcej tyle samo czasu.

W praktyce czas budowy zależy więc od efektywności robót wykończeniowych oraz standardu wykonania. Szacunkowo można przyjąć, że koszty postawienia stanu surowego w technologii prefabrykowanej są ok. 50–60% większe niż podczas budowania tradycyjnymi metodami. Trzeba jednak zaznaczyć, że istotny wpływ na postawienie tradycyjnego domu mają koszty robocizny, które w zależności od rejonu i ekipy budowlanej mogą być bardzo zróżnicowane.

Redakcja BD
fot. Haas Polska

aktualizacja: 2012-12-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dom murowany czy szkieletowy?

Technologie murowane – stale modyfikowane i unowocześniane – znane nam są od dawna. Nawet pojawiający się w ofercie wyrobów ściennych zupełnie nowy materiał wykazuje pewne cechy wspólne z bloczkami, cegłami lub pustakami, stosowanymi od dziesięcioleci.
Najbardziej znane marki
Domy gotowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x