Budujemy Dom
Domy gotowe / Domy pod klucz / Z życia wzięte

Dlaczego będę budował drugi dom...

Dlaczego będę budował drugi dom...

Mieszkamy z żoną i dwójką dzieci we własnym domu zaledwie od 7 lat, a już przymierzamy się do budowy następnego. Wbrew pozorom nie dlatego, że ten jest za mały. Wręcz przeciwnie, nawet trochę za duży. Okazuje się, że całe planowanie, wszystkie dyskusje, przeczytane księgi i poradniki to nic w porównaniu z własnym doświadczeniem.

Z perspektywy czasu widzę, że nawet rozmowy ze znajomymi, którzy mieli domy wcześniej, ba, nawet wielokrotne u nich odwiedziny niedużo nam dały. Wiedza, zdobyta przez nas przy tych okazjach, była tyleż ogólna, co nieosobista, czyli dla nas samych mało przydatna.

Nasz dom jest dostatecznie ładny i wygodny, żeby nieźle się w nim mieszkało. Ale kiedy przypomnę sobie dwuletni wysiłek organizacyjny (i wieloletni finansowy, bo jeszcze kilka lat będziemy spłacać kredyt), żałuję, że w jego efekcie powstało coś zaledwie DOSTATECZNEGO. Tyle rzeczy mogliśmy zrobić lepiej! Wydaje się, że dwa lata budowy to wystarczająco długo, żeby wiele elementów dopracować. Gdzie tam, to czas, który minął, jak z bicza strzelił! Tyle jest wtedy do załatwiania i koordynowania, a po drodze takie niespodzianki, że nie ma chwili na dystans i głębszą refleksję.

Ale już po roku wiedzieliśmy, że nie potrzebujemy 18-metrowej kuchni, że bardzo ładny ogród zimowy zadaszony pleksi (właściwie ogródek – 8,5 m2) jest kompletnie niepraktyczny, bo w słońcu trzeszczy i potwornie się nagrzewa, a brzydką polską zimą jest w nim zimno i nie ma czego oglądać. Że garaż powinien być dużo większy, a nasza sypialnia mniejsza, że łazienka nie musi mieć 16 m2 (bo ciężko to ogrzać), za to lepiej mieć dodatkową toaletę. I że oszczędzanie na oknach i glazurniku to zły pomysł.

Nie jestem rozżalony, przeciwnie, oboje z żoną jesteśmy pełni energii! Przymierzamy się do kupienia działki niedaleko, w trochę ładniejszym rejonie. Moment jest nienajlepszy, bo ziemia drakońsko podrożała, ale nie bardzo jest na co czekać, na pewno nie stanieje. Nowy dom będziemy budować pod rękę z architektem, a na wspólne przygotowanie projektu nie zamierzamy żałować czasu. Zresztą, co tu kryć, dokładna koncepcja już jest. Mając nawet ogólne pojęcie o budowaniu, ale za to doświadczenie użytkownika domu, można zaplanować nowy bez większego problemu.

Zamierzamy za to zaoszczędzić na metrażu i materiałach. To ostatnie może kogoś dziwić. Ale naprawdę nie ma sensu kłaść klepki klasy lux zamiast prawie identycznych, porządnych paneli, czy granitu zamiast "granitopodobnego gresu". Będziemy za to szukać najlepszych fachowców – tu nie ma co oszczędzać. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, ale czujemy ogromny zapał – nasz drugi dom będzie naprawdę dla nas! Czego i innym budującym życzę.

Radek Kościk

aktualizacja: 2014-07-16

Zdaniem naszych Czytelników

Przeniosłem część postów do: https://forum.budujemydom.pl/Ile-lat-budowa...dom-t25714.html

Redakcja

19 Mar 2015, 08:06

Klepka, nawet III gatunku i panele - nawet te najlepsze, to jest jednak różnica. Po prostu panele są tandetnym zamiennikiem.

Gość Jaco

20 Lip 2014, 14:19

Jest takie powiedzenie: pierwszy dom buduje sie dla wroga, drugivdla przyjaciela, a trzeci dla siebie. Ja też planuje budowę drugiego domu, metrazowo raczej taki sam aczkolwiek parterowy i z trochę innym układem gdzieniegdzie zabiorę a gdzieniegdzie dodam, jedyny problem to żona ktora ...

Gość Tomek B

02 Lip 2014, 22:25

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Czy projekt katalogowego domu można wykorzystać do budowy domu z prefabrykatów?

Czy projekt katalogowego domu można wykorzystać do budowy domu z prefabrykatów? Wybrałam dość prosty domek o powierzchni 160 m2 i zależy mi na szybkiej budowie. Dom ma mieć konstrukcję betonową lub keramzytobetonową montowaną z elementów wielkowymiarowych. Jaki jest czas i koszt jego wykonania w porównaniu z wykonaniem tradycyjnym?

Najbardziej znane marki
Domy gotowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x