Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Problem z granicami działki

Problem z granicami działki

Moja działka nie ma uregulowanych granic, a sąsiad, który o tym wie, buduje kolejne budynki. Nie jest on prawnym właścicielem nieruchomości, ma ją na umowę kupna-sprzedaży od pana X, który też kupił ją w ten sposób od właścicielki, która już nie żyje. Nie ma zachowanej ciągłości umów. Geodeta, który ma ustalić granice, nie wie, czy pozwać do sprawy mojego sąsiada, czy spadkobierców po właścicielce. Obawiam, się, że jak sprawa trafi do sądu, to może on odrzucić postępowanie z braku ustalonego właściciela.

Odpowiedź eksperta: Jak rozumiem, chce Pan przeprowadzić postępowanie rozgraniczeniowe przed geodetą. Udział w nim powinni wziąć właściciele nieruchomości (spadkobiercy właścicielki wpisanej do księgi wieczystej). Jeżeli do takiego postępowania zgłosi się Pana sąsiad, będzie mógł wziąć w nim udział, ponieważ jako faktyczny posiadacz nieruchomości ma w tym interes prawny.

Przede wszystkim proszę jednak pamiętać, że prawdopodobnie Pana sąsiad będzie w stanie uzyskać tytuł własności do nieruchomości na drodze zasiedzenia, jeżeli pierwsza „umowa kupna” nieruchomości z właścicielką i przeniesienie posiadania nastąpiło wystarczająco dawno (co najmniej 30 lat wstecz). Brak dokumentów umów nie stanowi przeszkody do zasiedzenia. W ewentualnym postępowaniu sądowym muszą wziąć udział wszyscy spadkobiercy nieżyjącej właścicielki nieruchomości, ma Pan jednak prawo samodzielnie wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie praw do spadku po niej.

fot. Draagon (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2009-10-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...

Jakie dokumenty są potrzebne do sporządzenia aktu darowizny?

Jakie dokumenty są potrzebne do sporządzenia aktu darowizny u notariusza. Działka rodziców została podzielona na 3 części. Jedną działkę otrzymam ja, drugą siostra.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x