Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

W jaki sposób mogę zalegalizować istniejącą drogę dojazdową?

W jaki sposób mogę zalegalizować istniejącą drogę dojazdową?

Mam działkę, na której chcę wybudować dom. Złożyłem wniosek o zabudowę, ale urząd gminy odmówił mi, ponieważ na mapach nie ma drogi dojazdowej do mojej działki. Jednak fizycznie droga istnieje, chociaż nie widnieje w księgach wieczystych na żadnej z sąsiednich nieruchomości. W jaki sposób mogę zalegalizować istniejącą drogę? Czy gmina może objąć tę drogę jako gminną lub dojazdową? Proszę o podanie podstawy prawnej.

Odpowiedź eksperta: Proszę przede wszystkim ustalić, czy fizycznie istniejąca droga jest w ogóle objęta nieruchomościami sąsiadów, czy też stanowi odrębną działkę nieuregulowaną w żadnej księdze wieczystej. Jeżeli stanowi części sąsiednich działek, być może właściciele działek ustanowią na swoich działkach służebność drogi koniecznej dla działek położonych dalej od drogi, jakkolwiek mogą zażądać za to wynagrodzenia. Ten sposób będzie zapewne najszybszy, wymaga tylko wykonania mapy z zaznaczeniem istniejącego stanu na gruncie – i ujawnienia tego jako drogi koniecznej w poszczególnych księgach.

W przypadku braku porozumienia pomiędzy sąsiadami można wystąpić do Sądu Rejonowego z wnioskiem o ustanowienie drogi koniecznej i wskazać jej przebieg po wydzielonym gruncie lub – jeżeli istniało na gruncie przez co najmniej 10 lat utwardzenie drogi – wystąpić o zasiedzenie takiej służebności.

Przejęcie własności drogi przez gminę jest możliwe tylko za zgodą właścicieli i zapewne nieodpłatnie, bowiem gmina nie ma interesu w zakupie tej drogi i późniejszym jej utrzymaniu. Służebności gruntowe regulują przepisy zawarte w art. 285–295 kodeksu cywilnego.

Redakcja BD
fot. macko333 (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2009-10-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze