Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Jak pozbyć się służebności przejazdu?

Jak pozbyć się służebności przejazdu?

Dostaliśmy od rodziców działkę, na której jest ustanowiona służebność przejazdu potwierdzona notarialnie. Sąsiad ma już drogę gminną z innej strony działki. Jak pozbyć się tej służebności?

Odpowiedź eksperta: Służebność jest prawem, które ogranicza właścicieli nieruchomości w wykonywaniu pełni swoich uprawnień związanych z prawem własności i może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności innej (sąsiedniej) nieruchomości. Winna być zatem ustanawiana w przypadkach, gdy w inny sposób nie da się zapewnić prawidłowego korzystania z nieruchomości (sąsiedniej).

W przedstawionym przypadku służebność przejazdu została zapewne ustanowiona na rzecz właściciela działki sąsiadującej z Państwa działką, gdy droga gminna jeszcze nie istniała i gdy nie było innej możliwości zapewnienia sąsiadom odpowiedniego dostępu do drogi publicznej.

Jeżeli jednak Państwa sąsiad może obecnie bezpośrednio ze swojej działki dostać się na drogę publiczną i nie ma żadnych uwarunkowań prawnych lub faktycznych, które utrudniałyby lub uniemożliwiały mu ten dostęp (np. rów melioracyjny, który nie może być zasypany, a oddzielający jego działkę od drogi), możecie Państwo skorzystać z uprawnienia, które daje Wam Kodeks cywilny w art. 295 i poprosić (a nawet zażądać) od sąsiada zniesienia służebności bez wynagrodzenia na jego rzecz.

Pragniemy jednocześnie podkreślić, że skorzystanie z tego uprawnienia możliwe jest tylko wówczas, gdy służebność utraciła dla sąsiada wszelkie znaczenie (tzn. nie jest już mu obiektywnie potrzebna). W takiej sytuacji, nawet jeśli nie zgodzi się on dobrowolnie zrzec się służebności, można wystąpić do sądu z wnioskiem, aby ten orzekł o jej wygaśnięciu.

Redakcja BD
fot. solange63 (forum.budujemydom.pl)

 

aktualizacja: 2013-01-25

Zdaniem naszych Czytelników

Służebność można znieść przy zgodnym oświadczeniu stron lub wyrokiem sądu.Nie jest własnością - ma tylko przypisane i określone sposoby użytkowania.

bajbaga

28 Paź 2014, 14:48

W 1977r.została podpisana ugodowo służebność,bo sąsiad nielegalnie rozbudował swój dom.Jak można pozbyć się tej służebności.Czy to oznacza to samo co własność dla sąsiada????

Gość zenona królikowska

28 Paź 2014, 14:29

Cytat po ilu latach nieużytkowania służebności przejazdu przez działkę służebność ta wygasa?... 99 lat.

labas

08 Gru 2010, 09:42

po ilu latach nieużytkowania służebności przejazdu przez działkę służebność ta wygasa?...

Gość wojtek

08 Gru 2010, 09:31

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Zmienił się współwłaściciel działki. Czy przejmuje zgody z sąsiadem?

Mam działkę na współwłasność. W oświadczeniu potwierdzonym notarialnie wyraziłam zgodę na zabudowę połowy działki przez drugiego współwłaściciela. Współwłaściciel się zmienił i czy nowy powinien uzyskać ode mnie zgodę na zabudowę działki, czy też obejmuje go poprzednia zgoda? Proszę również o wskazanie odpowiednich przepisów.

LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x