Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Do kogo należy faktyczny koszt podziału tej działki?

Do kogo należy faktyczny koszt podziału tej działki?

Noszę się z zamiarem kupna części działki, którą należy podzielić. Mam w związku z tym pytanie: do kogo należy faktyczny koszt podziału tej działki? Do kupującego czy sprzedającego? Czy jest to regulowane przepisami?

Odpowiedź eksperta: Doprowadzenie do podziału geodezyjnego działki to procedura, która składa się z wielu etapów, poczynając od złożenia wniosku o dokonanie podziału, poprzez sporządzenie przez uprawnionego geodetę planu podziału działki, kończąc na zatwierdzeniu przez wójta, burmistrza lub prezydenta zaproponowanego planu podziału działki.

Na koszty związane z podziałem działki składają się opłaty związane z koniecznością uzyskiwania dokumentów geodezyjnych, np. wyrysów z map ewidencyjnych, opłaty skarbowe związane z podejmowanymi decyzjami administracyjnymi oraz wynagrodzenie geodety.

W związku z faktem, że jedynie właściciel jest uprawniony do składania wniosku o podział jego nieruchomości, zatem to on będzie zobowiązany do poniesienia kosztów związanych z przeprowadzeniem wspomnianej procedury. Jednak wyłącznie jego decyzją pozostaje, czy poniesione przez niego koszty wpłyną na zwiększenie ceny działki powstałej po dokonaniu podziału (a co za tym idzie „przerzucenie” ich de facto na nabywcę).

Redakcja BD
fot. Arturetto (forum.budujemydom.pl)

 

aktualizacja: 2010-01-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Koszty podziału działki co do zasady ponosi właściciel i normą jest przerzucanie tych kosztów na kupującego wliczając koszty w cenę działek po podziale. Podobnie rzecz ma się przy tzw zmuszaniu kupującego do zakupu udziału w działce stanowiącej drogę dojazdową. Kupujący działki budowlane strasznie się na to skarzą i oburzają że nikt ich nie może zmusić do zakupu udziału w drodze dojazdowej ale z drugiej strony to nikt ich nie zmusza to zakupu tej działki a jej sprzedaż to tylko dobra wola obecnego właściciela a większość osób chcących kupić działkę stawia się w roli zbawcy, który uwalnia obecnego właściciela od ciężaru a tak nie jest, przynajmniej w większości przypadków. Nie podobają ci się warunki stawiane przez sprzedającego nie kupuj.

Gość: obszarnik

24 Sty 2013, 11:22

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze
 •  
  Vademecum Domu Energooszczędnego
 •  
  ABC Budowania
 •  
  Dom Polski
 •  
  Wnętrza
Wydanie tabletowe