Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Do kogo należy faktyczny koszt podziału tej działki?

Do kogo należy faktyczny koszt podziału tej działki?

Noszę się z zamiarem kupna części działki, którą należy podzielić. Mam w związku z tym pytanie: do kogo należy faktyczny koszt podziału tej działki? Do kupującego czy sprzedającego? Czy jest to regulowane przepisami?

Odpowiedź eksperta: Doprowadzenie do podziału geodezyjnego działki to procedura, która składa się z wielu etapów, poczynając od złożenia wniosku o dokonanie podziału, poprzez sporządzenie przez uprawnionego geodetę planu podziału działki, kończąc na zatwierdzeniu przez wójta, burmistrza lub prezydenta zaproponowanego planu podziału działki.

Na koszty związane z podziałem działki składają się opłaty związane z koniecznością uzyskiwania dokumentów geodezyjnych, np. wyrysów z map ewidencyjnych, opłaty skarbowe związane z podejmowanymi decyzjami administracyjnymi oraz wynagrodzenie geodety.

W związku z faktem, że jedynie właściciel jest uprawniony do składania wniosku o podział jego nieruchomości, zatem to on będzie zobowiązany do poniesienia kosztów związanych z przeprowadzeniem wspomnianej procedury. Jednak wyłącznie jego decyzją pozostaje, czy poniesione przez niego koszty wpłyną na zwiększenie ceny działki powstałej po dokonaniu podziału (a co za tym idzie „przerzucenie” ich de facto na nabywcę).

Redakcja BD
fot. Arturetto (forum.budujemydom.pl)

 

aktualizacja: 2010-01-26

Zdaniem naszych Czytelników

Koszty podziału działki co do zasady ponosi właściciel i normą jest przerzucanie tych kosztów na kupującego wliczając koszty w cenę działek po podziale. Podobnie rzecz ma się przy tzw zmuszaniu kupującego do zakupu udziału w działce stanowiącej drogę dojazdową. Kupujący działki ...

Gość obszarnik

24 Sty 2013, 11:22

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...

Dożywotnie użyczenie gruntu pod budowę domu

Mam pytanie, czy ktoś może spotkał się z takim terminem jak "dożywotnie użyczenie gruntu pod budowę domu"? Otóż sytuacja przedstawia się następująco: Teściowa użyczyła mnie i żonie działkę pod budowę domu, z tego względu że nie można było wydzielić 8 arów gruntu na samodzielną działkę. Cała działka ma 15 arów. Czy po użyczeniu gruntu jestem pełnoprawnym jej właścicielem? Wszystko jest załatwione notarialnie u notariusza łącznie z mapką itp. Zgodę na budowę dostaliśmy ja z żoną.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x