Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Energooszczędny czy pasywny ?

W Polsce w 2014 r. rozpoczął się 3-etapowy proces zaostrzania wymogów, dotyczących energooszczędności budynków, prowadzący do podnoszenia efektywności energetycznej nowo budowanych domów, poprzez ograniczanie ich zapotrzebowania na energię.

Energooszczędny czy pasywny ?

W kolejnych etapach nowelizacji przepisów ściśle określone zostały wartości współczynników przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych, dachu, okien oraz wskaźnika EP, który określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną (potrzebną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej).

Z dniem 1.01.2017 r., dla budynków jednorodzinnych, ustalono wartość EP<95kWh/(m2*rok), a od 1.01.2021 r. wyniesie on 70 kWh/(m2*rok). Budujemy więc coraz bardziej energooszczędnie. W przypadku domów pasywnych zużycie energii nieodnawialnej powinno być na maksymalnie niskim poziomie, zbliżonym do zera. Aby budynek spełniał standard pasywny musi wyróżniać się maksymalną szczelnością, wręcz hermetycznością, która jest weryfikowana na podstawie badania szczelności. Domy energooszczędne i pasywne różnią się między sobą wymogami, dotyczącymi grubości warstw termoizolacyjnych, parametrami stolarki czy zastosowanymi instalacjami.

Wymogi dotyczące domów pasywnych są zdecydowanie bardziej rygorystyczne, co przekłada się na wyższe koszty realizacji takiego budynku i dłuższy czas oczekiwania na zwrot zainwestowanych pieniędzy. W przypadku domów energooszczędnych Inwestorzy mają większą swobodę w dostosowaniu projektu domu do własnych upodobań estetycznych i oczekiwań funkcjonalnych.

Budując dom możemy zwiększyć jego standard energetyczny, stosując lepszą termoizolację budynku, wentylację mechaniczną z rekuperatorem, a także dodatkowe instalacje, pozyskujące energię z odnawialnych źródeł energii. Ważne, aby znaleźć kompromis pomiędzy kosztami budowy domu, a kosztami przyszłej eksploatacji i odpowiednio dostosować standard energetyczny. Obecnie czas zwrotu kosztów poniesionych na budowę domu pasywnego jest bardzo długi, natomiast ekonomicznie umotywowana jest budowa domów energooszczędnych, które powoli stają się standardem.

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej ARCHON+

aktualizacja: 2017-03-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Działka bez dostępu do mediów - wada działki budowlanej

Przy zakupie działki nieuzbrojonej kluczowa jest jej niższa cena.

LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x