Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

W jaki sposób, już na etapie projektowania domu, można ograniczyć ryzyko nadmiernego nagrzewania budynku latem

Aby zapewnić odpowiedni standard energetyczny i optymalny komfort cieplny w budynku należy na etapie projektowania uwzględnić rozwiązania, które pozwolą maksymalizować zyski od słońca w porze zimowej i jednocześnie ograniczą ryzyko nadmiernego nagrzewania budynku latem.

W jaki sposób, już na etapie projektowania domu, można ograniczyć ryzyko nadmiernego nagrzewania budynku latem

 

Dla uzyskania dobrych parametrów energetycznych domu istotne znaczenie ma właściwe zorientowanie budynku względem stron świata i taka lokalizacja odpowiednio przeszklonej strefy dziennej, aby mieszkańcy jak najdłużej mogli korzystać z naturalnego światła. Jednocześnie należy zadbać o możliwość zacienienia najbardziej nasłonecznionych elewacji, by uniknąć przegrzewania domu podczas upałów. Naturalną osłonę mogą stworzyć drzewa liściaste, które latem dobrze chronią przed zbyt intensywnym słońcem, a zimą nie ograniczają dostępu światła i ciepła do wnętrza domu.

Dobrym sposobem, by zacienić okna na nasłonecznionych elewacjach jest zaprojektowanie w tym miejscu szerokiego okapu dachu. Stworzy on funkcjonalny, zadaszony taras. Niskie, zimowe słońce dotrze do wnętrza domu, natomiast latem skutecznie się przed nim ochronimy. Bardzo praktyczne są pergole z zadaszeniem w postaci płótna czy ruchomych żaluzji. Doskonale sprawdzają się też rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe oraz markizy.

Warto pamiętać, że duży wpływ na przegrzewanie domu mają okna dachowe, dlatego dobrze jest uwzględnić w nich możliwość zastosowania zewnętrznych lub wewnętrznych rolet zacieniających. Na etapie projektowania domu Inwestor powinien zdecydować, czy będzie stosować w budynku klimatyzację, można wówczas w odpowiedni sposób zaplanować rozmieszczenie wszystkich przewodów i urządzeń, by nie pojawiły się w nieodpowiednich miejscach na elewacji domu.

Komfort cieplny w budynku możemy poprawić montując gruntowy wymiennik ciepła, który w zimie podniesie temperaturę nawiewanego do domu powietrza, a latem naturalnie go ochłodzi..

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej ARCHON+

aktualizacja: 2017-06-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...

Działka bez dostępu do mediów - wada działki budowlanej

Przy zakupie działki nieuzbrojonej kluczowa jest jej niższa cena.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze