Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Jak powinna wyglądać współpraca inwestora z architektem na etapie planowania i wykonania adaptacji poddasza?

Adaptację strychu najlepiej zaplanować na etapie projektowym. Możemy wówczas w odpowiedni sposób zaprojektować konstrukcję budynku, z uwzględnieniem właściwej lokalizacji schodów, miejsca przebicia w stropie, zaplanować podział funkcjonalny poddasza, jego doświetlenie, a także rozmieszczenie instalacji.

Jak powinna wyglądać współpraca inwestora z architektem na etapie planowania i wykonania adaptacji poddasza?

Zastosowanie płyty żelbetowej zamiast stropu drewnianego lub gęstożebrowego da nam większą swobodę w rozmieszczeniu ścianek działowych na poddaszu. Konstrukcja dachu powinna zapewnić odpowiednią wysokość na poddaszu oraz możliwość lokalizacji okien, które dobrze doświetlą pomieszczenia. Warto też zaplanować odpowiednie położenie słupów, które pozwolą na korzystną lokalizację ścianek działowych.

Wszystkie prace konstrukcyjne najlepiej wykonać od razu, natomiast wykończeniowe mogą być rozłożone w czasie i podzielone na etapy. Dobrze jest położyć izolację termiczną w wersji docelowej, wówczas w drugim etapie będziemy mieć mniej prac. Jeśli schody wykonamy od razu, mogą być żelbetowe, natomiast jeżeli będziemy je montować później, to powinny być systemowe stalowe lub drewniane.

Należy też wyprowadzić na strych wszystkie instalacje oraz dostosować je do docelowej wielkości domu, np. uwzględnić odpowiednią moc pieca.

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej ARCHON+

aktualizacja: 2017-07-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...

W jaki sposób, już na etapie projektowania domu, można ograniczyć ryzyko nadmiernego nagrzewania budynku latem

Aby zapewnić odpowiedni standard energetyczny i optymalny komfort cieplny w budynku należy na etapie projektowania uwzględnić rozwiązania, które pozwolą maksymalizować zyski od słońca w porze zimowej i jednocześnie ograniczą ryzyko nadmiernego nagrzewania budynku latem.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze