Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Jak wybrać projekt domu? Odpowiednia ilość kondygnacji

Ilość kondygnacji to kolejne ważne kryterium przy wyborze właściwego projektu domu. Należy pamiętać, że ta decyzja musi być dostosowana do uwarunkowań wynikających z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub Warunków Zabudowy (WZ). Określą one rodzaj inwestycji, jaka będzie dopuszczalna na danej działce, tak by nie naruszała ładu przestrzennego. Zapisy mogą szczegółowo regulować wysokość budynku, jego kształt, kolor oraz inne elementy istotne z punktu widzenia urbanistyki i estetki. Wybór projektu pod względem ilości kondygnacji musi być zgodny ze wszystkimi zapisami.

Jak wybrać projekt domu? Odpowiednia ilość kondygnacji

Jak wybrać projekt domu?

Należy mieć na uwadze, że różna ilość kondygnacji to nie tylko odmienny wygląd zewnętrzny bryły budynku, ale także różnorodne rozwiązania funkcjonalno - przestrzenne wewnątrz domu. Każdy wariant ma swoje zalety, ważne by spełniał indywidualne potrzeby i oczekiwania konkretnej rodziny.

Najbardziej popularne wśród Inwestorów, spełniające wymogi większości MPZP są projekty domów z poddaszem użytkowym. Charakteryzują się czytelnym podziałem stref: parter to wspólna część dzienna z kuchnią, jadalnią, salonem, natomiast poddasze stanowi prywatną strefę nocną. Zaletą jest stosunkowo nieduża powierzchnia zabudowy, dzięki czemu sprawdzają się w realizacji na małych lub wąskich działkach. Prosta i zwarta bryła, wpływa też korzystnie na ekonomikę realizacji i eksploatacji.

Domy piętrowe wyróżniają się wysokim komfortem użytkowania nieograniczonej skosami przestrzeni wewnętrznej. Dają Inwestorom pełną swobodę w aranżacji i użytkowaniu drugiej kondygnacji. Dobrze sprawdzą się jako domy wielopokoleniowe, watro jednak na etapie wyboru projektu zwrócić uwagę na położenie schodów. Lokalizacja klatki schodowej blisko wejścia pozwoli na wyodrębnienie niezależnych i komfortowych mieszkań dla dwóch rodzin. (Wiele projektów domów piętrowych przystosowana jest do realizacji na niedużych działkach)

Projekt domu parterowego ze względu na brak schodów będzie idealnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi oraz seniorów. Jego atutem jest również bezpośrednie połączenie z ogrodem wszystkich pomieszczeń. Niska bryła bardzo dobrze komponuje się z naturalnym otoczeniem. Przy wyborze warto zwrócić uwagę, aby projekt wyraźnie rozgraniczał strefę dzienną od nocnej. Ma to duże znaczenie dla komfortu użytkowania. Domy parterowe można w czasie dostosować do zmieniających się potrzeb rodziny, adaptując poddasze na cele mieszkalne. Przy takim założeniu najlepiej od samego początku bazować na projekcie zawierającym dwa warianty użytkowania.

Projekt domu z piwnicą w naturalny sposób przeznaczony jest do realizacji na działkach ze spadkiem, ale również jest doskonałą propozycją dla Inwestorów poszukujących dodatkowych pomieszczeń gospodarczych. W piwnicy można również stworzyć dodatkową strefę relaksu.

Podczas wyboru projektu, niezależnie od ilości kondygnacji warto zwrócić uwagę na specjalną grupę projektów domów dwuetapowych. W pierwszym etapie można zrealizować np. na parterze wygodne mieszkanie o pełnym programie funkcjonalnym, a w odpowiednim momencie przystąpić do wykończenia pozostałej części domu.

Monika Lisowska-Łętocha
Biuro Projektów ARCHON+

aktualizacja: 2016-08-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Działka idealna - jak ją wybrać?

Wybór działki to bez wątpienia jeden z najważniejszych momentów podczas inwestycji. Niestety, dostępność najlepszych gruntów budowlanych jest ograniczona, dlatego ten etap trwa nieraz dłużej, niż samo wznoszenie domu.

LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe