Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

W jaki sposób ukształtowanie terenu wpływa na projektowanie domu energooszczędnego?

Projektowanie domu energooszczędnego wymaga uwzględnienia wielu czynników, które wpływają na efektywność energetyczną budynku. Szczególne znaczenie mają uwarunkowania lokalizacji, projekt powinien uwzględniać specyfikę terenu i w optymalny sposób wykorzystywać warunki naturalne.

W jaki sposób ukształtowanie terenu wpływa na projektowanie domu energooszczędnego?

Bardzo istotna jest maksymalizacja korzyści z pozyskiwania energii słonecznej, poprzez otwarcie na stronę południową przeszklonych części elewacji. W przypadku działek ze spadkiem terenu najlepsze warunki oferują te z ekspozycją południową, najmniej korzystne są stoki północne. Sytuując dom na działce należy unikać niekorzystnego zacienienia przez inne obiekty.

Warto pamiętać, że drzewa liściaste w zimie nie ograniczą nam dostępu światła, a w lecie ochronią przed przegrzaniem. Bilans cieplny poprawi także osłonięcie budynku od strony przeważających wiatrów. Bryła domu energooszczędnego powinna umożliwić lokalizację solarów lub ogniw fotowoltaicznych od strony południowej.

Parametry energetyczne budynku poprawiają dodatkowe instalacje, należy pamiętać, że zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła do wentylacji mechanicznej lub pompy ciepła wymaga większej ilości powierzchni na działce. Na działkach ze spadkiem najczęściej wykonywane są domy podpiwniczone. Jeżeli realizujemy projekt domu z piwnicą konieczne jest jej właściwe odizolowanie termiczne.

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej ARCHON+

aktualizacja: 2017-04-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Energooszczędny czy pasywny ?

W Polsce w 2014 r. rozpoczął się 3-etapowy proces zaostrzania wymogów, dotyczących energooszczędności budynków, prowadzący do podnoszenia efektywności energetycznej nowo budowanych domów, poprzez ograniczanie ich zapotrzebowania na energię.

LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x