Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Artykuły

Prywatna droga dzielona z sąsiadami - wada ukryta działki budowlanej

Właścicielami drogi są w równych częściach właściciele wszystkich działek położonych przy naszej prywatnej ulicy. Przed transakcją rzecz nie budziła żadnych wątpliwości: do naszej ziemi bez trudu dojeżdżaliśmy samochodem, a prywatna droga wydawała się nawet atrakcyjna. W przyszłości chcieliśmy przegrodzić ją szlabanem, żeby nikt obcy nie kręcił się nam przy domu. Gdzie zatem czai się ukryta wada?

Prywatna droga dzielona z sąsiadami - wada ukryta działki budowlanej

Problemy mogą pojawić się i przed rozpoczęciem budowy, i podczas późniejszego użytkowania nieruchomości. Bowiem na poprowadzenie mediów we wspólnej działce drogowej zgodę muszą wyrazić wszyscy jej właściciele. Teoretycznie proste, w praktyce nieco trudniejsze, bo ktoś mógł wyjechać na rok za granicę, albo po prostu nie ma ochoty się zgodzić.

Na stałe problem rozwiązuje jedynie udanie się do notariusza i wpisanie do księgi wieczystej działki drogowej służebności doprowadzenia sieci i dostarczania mediów na rzecz firm, które sprzedają prąd, gaz, wodę i odbierają ścieki. Ale u notariusza muszą stawić się jednocześnie wszyscy właściciele (a może to być co najmniej kilkanaście, a często kilkadziesiąt osób) i trzeba ponieść mały, lecz dodatkowy koszt.

W przyszłości problematyczne może być także użytkowanie wspólnej drogi. Bo jeśli droga jest nasza, to sami musimy zadbać o jej utwardzenie czy oświetlenie. Gdy prowadzi do dwóch czy trzech działek, zapewne łatwiej się porozumieć. Ale gdy jest ich kilkanaście? Czy wszyscy właściciele będą chcieli partycypować w kosztach budowy naszej uliczki? I czy zimą wszyscy będą ją odśnieżać?

Rolnicy, którzy dzielą pola na parcele sprzedają nowym właścicielom udziały w prowadzącej do nich drodze, albo zachowują tę drogę dla siebie, obciążając ją służebnością prawa przechodu i przejazdu. Za taką służebność właściciel nieruchomości, przez którą przejeżdżamy, może zażyczyć sobie opłaty (o ile w akcie notarialnym nie zapisano, że służebność jest bezpłatna). A obowiązek utrzymania drogi w należytym stanie także spoczywa na korzystającym ze służebności, czyli na nas.

Jeżeli nasza działka powstała w wyniku podziału większej nieruchomości i nie prowadzi do niej żadna droga, niezbędne będzie ustanowienie służebności drogi koniecznej. Zostanie ona wytyczona na wniosek właściciela działki pozbawionej dostępu do drogi publicznej przez posesję sąsiednią. Stosowną decyzję podejmuje właściwy sąd rejonowy.

Niezbędne jest zaangażowanie geodety, a właścicielowi ziemi, przez którą prowadzi droga konieczna, przysługuje wynagrodzenie. I musi zostać ona poprowadzona w sposób jak najmniej obciążający nieruchomość, przez którą przebiega. Jeśli nasza działka to część większej, dopiero co podzielonej nieruchomości, to droga konieczna zostanie wytyczona właśnie przez tę nieruchomość, a nie inną, bardziej nam pasującą działkę.

Janusz Werner
fot. J. Werner

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jakie mogą być wady ukryte działki budowlanej i jak ich uniknąć?

Kupując działkę pod budowę domu, powinniśmy kierować się raczej rozumem, niż sercem. Bo uwiedzeni urodą nowego miejsca, możemy przeoczyć wady, które utrudnią wykorzystanie kupionej posesji, narażą nas na dodatkowe koszty lub uczynią mieszkanie tam mniej komfortowym. Wyjaśniamy, czego i z jakiej racji, warto się wystrzegać.

LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x