Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Artykuły

Działka ze spadkiem terenu - wada działki budowlanej

Budowa na działce ze spadkiem terenu to zawsze dodatkowe koszty i komplikacje. 

Działka ze spadkiem terenu - wada działki budowlanej

Działkę ze spadkiem terenu trzeba nawieźć (jeśli spadek nie jest duży – np. do metra na długości domu), co oznacza, że będziemy musieli kupić przynajmniej kilkadziesiąt ciężarówek kruszywa i ziemi, a czasami również wybudować ścianki oporowe. Za wywrotkę (7–10 m3) piasku lub gorszej ziemi zapłacimy od okazyjnych kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

W przypadku większej różnicy poziomów trzeba będzie zdecydować się na kosztowną piwnicę (dużo zbrojeń i betonu, izolacje przeciwwilgociowe). Jeśli izolacje nie zostaną wykonane prawidłowo, nie unikniemy zawilgocenia murów i kosztownych poprawek.

Choć takie rozwiązanie ma też i atuty: na działce nachylonej w kierunku drogi, możemy mieć wkopaną w ziemię, ciepłą zimą i chłodną latem piwnicę oraz wjazd do garażu z poziomu ulicy. A z drugiej strony domu wyjście do ogrodu z wyższej kondygnacji, też na poziomie gruntu.

Działki na stoku mogą być również bardzo atrakcyjne ze względu na widoki, zwłaszcza te z ekspozycją południową. Trzeba jednak pamiętać, że na wzniesieniu budynek należy posadowić tak, aby nie zalewały go wody opadowe.

Janusz Werner
FOT. DOMEK

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...

Wąska działka - wada działki budowlanej

Większość domów wolno stojących projektuje się na działki o szerokości od ok. 20 m.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x