Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Artykuły

Złe warunki gruntowe - wada działki budowlanej

Najlepsze do posadowienia domu są grunty jednorodne i przepuszczalne, np. piaski i żwiry. Budynek nierozważnie wzniesiony na gruntach organicznych (torfy), będzie osiadał i pękał. 

Złe warunki gruntowe - wada działki budowlanej

Tak samo zagrożony będzie dom posadowiony w miejscu, w którym kiedyś było oczko wodne, zasypane przez poprzedniego właściciela nieruchomości niezagęszczonym gruzem i ziemią.

Niekorzystny, ze względu na możliwe zalewanie wykopów pod fundamenty, a później wkopanych w ziemię pomieszczeń, jest też wysoki poziom wód gruntowych. Dlatego, gdy woda jest wysoko, lepiej zrezygnować z podpiwniczenia.

Choć nośność większości gruntów w kraju jest wystarczająca dla posadowienia domu jednorodzinnego, przed zakupem działki warto zlecić badanie geotechniczne. Jego koszt (dobrze, gdy wykonane zostaną przynajmniej 3 odwierty) to od kilkuset do tysiąca kilkuset zł.

Budowa na gruncie nienośnym lub z wysokim poziomem wody oczywiście jest możliwa, ale także, jak łatwo się domyślić, wyraźnie droższa.

Grunt niestabilny można wymienić (najpierw trzeba go wybrać, a potem nawieźć np. piasku). Warunki? – niezbyt gruba warstwa niestabilnego gruntu (do 3 m) i niski poziom wód.

Zamiast tradycyjnych fundamentów, można zastosować płytę fundamentową lub (rzadko w budownictwie jednorodzinnym) pale. Płyta zapewnia równomierne i rozłożone na dużą powierzchnię przekazywanie obciążenia z budynku na grunt – nie grozi nam zatem pękanie ścian.

Co prawda, płytę fundamentową trudniej zaprojektować, lecz dużo szybciej się ją wykonuje i jest mniejsza szansa, że robotnicy popełnią jakieś błędy, np. przy izolacjach. A jeśli budynek ma skomplikowany kształt i więcej ścian nośnych, to płyta wcale nie musi być droższa od tradycyjnych fundamentów i podłogi na gruncie.

Przy wysokim poziomie wód gruntowych (woda może być już na głębokości 30 cm), niezbędne będą bardzo solidne izolacje przeciwwilgociowe, zaś kiedy mimo przeciwwskazań zdecydujemy się na podpiwniczenie – przeciwwodne i ewentualnie drenaż opaskowy.

Janusz Werner
fot. J. Werner

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...

Działka z ruiną - wada działki budowlanej

Nie spodoba się estetom – zazwyczaj stoi na niej stary, niszczejący budynek, a dookoła walają się śmieci. Ale w dużym mieście, w dobrej lokalizacji, znalezienie pustej parceli jest prawie niemożliwe.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze