Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Artykuły

Złe warunki gruntowe - wada działki budowlanej

Najlepsze do posadowienia domu są grunty jednorodne i przepuszczalne, np. piaski i żwiry. Budynek nierozważnie wzniesiony na gruntach organicznych (torfy), będzie osiadał i pękał. 

Złe warunki gruntowe - wada działki budowlanej

Tak samo zagrożony będzie dom posadowiony w miejscu, w którym kiedyś było oczko wodne, zasypane przez poprzedniego właściciela nieruchomości niezagęszczonym gruzem i ziemią.

Niekorzystny, ze względu na możliwe zalewanie wykopów pod fundamenty, a później wkopanych w ziemię pomieszczeń, jest też wysoki poziom wód gruntowych. Dlatego, gdy woda jest wysoko, lepiej zrezygnować z podpiwniczenia.

Choć nośność większości gruntów w kraju jest wystarczająca dla posadowienia domu jednorodzinnego, przed zakupem działki warto zlecić badanie geotechniczne. Jego koszt (dobrze, gdy wykonane zostaną przynajmniej 3 odwierty) to od kilkuset do tysiąca kilkuset zł.

Budowa na gruncie nienośnym lub z wysokim poziomem wody oczywiście jest możliwa, ale także, jak łatwo się domyślić, wyraźnie droższa.

Grunt niestabilny można wymienić (najpierw trzeba go wybrać, a potem nawieźć np. piasku). Warunki? – niezbyt gruba warstwa niestabilnego gruntu (do 3 m) i niski poziom wód.

Zamiast tradycyjnych fundamentów, można zastosować płytę fundamentową lub (rzadko w budownictwie jednorodzinnym) pale. Płyta zapewnia równomierne i rozłożone na dużą powierzchnię przekazywanie obciążenia z budynku na grunt – nie grozi nam zatem pękanie ścian.

Co prawda, płytę fundamentową trudniej zaprojektować, lecz dużo szybciej się ją wykonuje i jest mniejsza szansa, że robotnicy popełnią jakieś błędy, np. przy izolacjach. A jeśli budynek ma skomplikowany kształt i więcej ścian nośnych, to płyta wcale nie musi być droższa od tradycyjnych fundamentów i podłogi na gruncie.

Przy wysokim poziomie wód gruntowych (woda może być już na głębokości 30 cm), niezbędne będą bardzo solidne izolacje przeciwwilgociowe, zaś kiedy mimo przeciwwskazań zdecydujemy się na podpiwniczenie – przeciwwodne i ewentualnie drenaż opaskowy.

Janusz Werner
fot. J. Werner

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Działka z ruiną - wada działki budowlanej

Nie spodoba się estetom – zazwyczaj stoi na niej stary, niszczejący budynek, a dookoła walają się śmieci. Ale w dużym mieście, w dobrej lokalizacji, znalezienie pustej parceli jest prawie niemożliwe.

LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x