Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Artykuły

Działka bez dostępu do mediów - wada działki budowlanej

Przy zakupie działki nieuzbrojonej kluczowa jest jej niższa cena.

Działka bez dostępu do mediów - wada działki budowlanej

Jeżeli sieci są niedaleko (np. 30 m od interesującej nas parceli stoi dom podłączony do prądu, wody i gazu), to jest spora szansa, że i my będziemy mogli z nich skorzystać. Żeby mieć co do tego pewność, należy wystąpić do firm dostarczających media o określenie technicznych warunków przyłączenia do sieci elektrycznej, gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej.

Koszt przyłącza elektrycznego to od ok. 50 zł/kW mocy, w przypadku przyłącza napowietrznego, i od 75 zł/kW mocy przyłącza ziemnego (kablowego). Przy mocy przyłącza 12 kW (tyle wystarczy w domku jednorodzinnym), zapłacimy za nie od 600 do 1200 zł. Kiedy długość przyłącza przekroczy 200 m, za każdy dodatkowy metr będziemy musieli dopłacić 30–40 zł. Zatem, jeśli skusimy się na wyjątkowo tanią działkę kilkaset metrów od elektryczności, może się okazać, że koszt doprowadzenia do niej prądu będzie – w porównaniu z jej ceną – zawrotny.

Koszt budowy przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego to od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu zł/m.b. Plus koszt projektu (od kilkuset do 2000 zł), geodety – mapa, inwentaryzacja (ok. 1000 zł) i opłata przyłączeniowa (do tysiąca kilkuset zł). Zatem 100 m.b. każdego z tych przyłączy to wydatek od 7 do kilkunastu tys. zł.

Za przyłącze gazowe zapłacimy więcej niż za wodę. W sumie za 100 m przyłącza, wliczając koszt jego budowy, projekt, geodetę i opłatę przyłączeniową, wyjdzie kilkanaście – dwadzieścia kilka tys. zł.

Jeżeli na interesującej nas działce i w jej okolicy w ogóle nie ma mediów, to sprawa jest bardziej skomplikowana. Najważniejszy jest dostęp do prądu – jeśli działki nie da się podłączyć do sieci elektrycznej, nie dostaniemy pozwolenia na budowę!

Pozostałe media da się albo pozyskać w inny sposób, albo zastąpić. Wodę możemy czerpać z własnej studni. Za jej wywiercenie zapłacimy 150–300 zł/m (będzie potrzeba od kilkunastu do trzydziestu kilku metrów głębokości). Przy czym własną wodę musimy filtrować. Ścieki odprowadzimy do szamba lub – gdy warunki gruntowe i wielkość działki pozwalają na jej budowę – do przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo jest tańsze w budowie (kilka tys. zł), lecz wyraźnie droższe w utrzymaniu. Czteroosobowa rodzina przynajmniej raz, a zazwyczaj dwa razy w miesiącu, musi zamówić wywóz nieczystości, za co jednorazowo płaci sto kilkadziesiąt zł.

Bez dostępu do gazu ziemnego poradzić sobie najłatwiej. Możemy przecież ogrzewać dom kotłem na paliwo stałe (o ile nie zakazuje tego miejscowy plan zagospodarowania), elektrycznie, olejem, korzystając z pompy ciepła i kominka. Jeżeli zależy nam na gazie, możemy zdecydować się na zbiornik z paliwem LPG. Niestety każde z tych rozwiązań będzie droższe (LPG) lub bardziej uciążliwe (paliwa stałe) od ogrzewania gazem ziemnym.

Janusz Werner
fot. J. Werner

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Złe warunki gruntowe - wada działki budowlanej

Najlepsze do posadowienia domu są grunty jednorodne i przepuszczalne, np. piaski i żwiry. Budynek nierozważnie wzniesiony na gruntach organicznych (torfy), będzie osiadał i pękał. 

LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x