Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Czy trzeba być rolnikiem, aby wybudować dom w zabudowie siedliskowej?

Chcę na terenach wiejskich kupić siedlisko o powierzchni ok. 3000 m2, ale słyszałam, że muszę być rolnikiem, aby móc wybudować tam dom. Czy jest to zgodne z przepisami?


Odpowiedź eksperta: Zabudowa siedliskowa jest ściśle związana z prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa rolnego, a zatem jakiekolwiek budowle w granicach siedliska mogą stawiać osoby spełniające wymogi niezbędne do kwalifikowania ich jako rolników. Status rolnika można uzyskać jedynie wtedy, gdy dysponuje się gruntem rolnym o powierzchni co najmniej 1 ha w formie własności, wieczystej dzierżawy oraz odpowiednimi kwalifikacjami – np. stażem pracy w gospodarstwie rolnym, ukończoną szkołą o profilu rolniczym.

W zabudowie siedliska może znajdować się budynek mieszkalny oraz obiekty gospodarskie (np. stodoła, obora, stajnia, garaż), usytuowane zgodnie z warunkami zabudowy wydanymi przez urząd gminy. Osoba niespełniająca warunków "bycia rolnikiem" może, oczywiście, kupić siedlisko, ale budowa domu wymagać będzie przeprowadzenia procedury odrolnienia gruntu i uzyskania w gminie warunków zabudowy.

Często, przy zakupie tego rodzaju działek, ich właściciele dysponują dokumentem zezwalającym na zabudowę siedliskową, ale w przypadku zakupu przez nie−rolnika wydane warunki zabudowy nie mogą być podstawą do wydania pozwolenia na budowę . Trzeba też pamiętać, że – przynajmniej teoretycznie – przy sprzedaży gruntów rolnych prawo pierwokupu ma Agencja Nieruchomości Rolnych (która przejęła kompetencje dawnej Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa).

Dopiero po rezygnacji z zakupu przez Agencję – co przy małych działkach jest niemal regułą – można będzie dokonać ostatecznej transakcji kupna−sprzedaży. Niekiedy właściciele działek rolnych próbują ominąć przepisy i oferują sprzedaż gruntu z gotowym pozwoleniem na budowę. Jednak w świetle prawa, nawet po wybudowaniu domu, gdy nowym właścicielem nie jest rolnik, konieczne będzie odrolnienie gruntu.

aktualizacja: 2008-01-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB  z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze