Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Przebieg granicy działki rolnej nie zgadza się z mapą terenu

Jestem właścicielem działki rolnej o powierzchni ok. 1,35 ha. Przez wiele lat nie była uprawiana i trudno w tej chwili ustalić dokładnie jej granice. Właściciele sąsiednich gruntów prawdopodobnie "podcięli" z jednej strony pas szerokości ok. 2 m, gdyż z przeprowadzonych przeze mnie pomiarów wynika, że przebieg granicy nie zgadza się z mapą terenu. Kto powinien rozstrzygnąć, gdzie kończy się moja działka?


Odpowiedź eksperta: Ustalenie granicy działki rolnej należy do kompetencji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – zależnie od lokalizacji nieruchomości. W przypadku sporu o przebieg granicy, należy więc zwrócić się do odpowiednich władz samorządowych z wnioskiem o rozgraniczenie. Postępowanie prowadzi uprawniony geodeta, który na podstawie dokumentów ustala właściwy przebieg granicy. Jednak dość często dokumentacja nie jest precyzyjna i np. zapisy w ewidencji gruntów nie pokrywają się z mapami geodezyjnymi.

W takich przypadkach w obecności geodety może być zawarta ugoda między sąsiadami, która ma moc ugody sądowej. W razie niemożności dojścia do porozumienia – wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydają decyzję o rozgraniczeniu gruntów. Strona niezadowolona z decyzji może wnieść do sądu wniosek o ustalenie granic nieruchomości.

aktualizacja: 2008-06-02

Zdaniem naszych Czytelników

no nie dokładnie Panie Ekspercie, pierwszy krok to geodeta. wójt (...) przeprowadza na wniosek właściciela tylko rozgraniczenie nieruchomości. granice przy sprzyjających okolicznościach można wznowić. będzie szybciej i taniej.

Gość tola

12 Maj 2009, 16:50

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy sieć gazowa na działce to duża wada?

Przez działkę budowlaną, którą chcę zakupić, a dokładnie wzdłuż zachodniej granicy działki przebiega sieć gazowa średniego napięcia. Czy to duża wada działki? Czy będzie to przeszkoda przy budowaniu domu? Czy można wzdłuż sieci sadzić drzewa, krzewy? Jak to miejsce w jakiś sposób zagospodarować?

LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x