Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Zamierzam kupić działkę rolną, czy państwo ma prawo pierwokupu?

Zamierzam kupić działkę rolną o powierzchni ok. 8000 m2, ale słyszałam, że państwo ma prawo pierwokupu w przypadku gruntów rolnych. Czy prawo to obowiązuje również przy tak małych działkach i jakie to może stwarzać problemy?


Odpowiedź eksperta: Grunty rolne są objęte szczególną ochroną przed użytkowaniem nierolniczym i rzeczywiście państwowa Agencja Nieruchomości Rolnych ma prawo pierwokupu takich działek niezależnie od ich powierzchni. Jednak w praktyce, przy sprzedaży niewielkich obszarów, prawo to nie jest wykorzystywane.

Przed zawarciem ostatecznego aktu notarialnego sprzedaży gruntu, notariusz ma obowiązek zawiadomienia Agencji o zamiarze przeprowadzenia takiej transakcji. Jeśli w ciągu 30 dni nie zajmie ona stanowiska w tej sprawie, to umowa kupna sprzedaży może być dokonana.

Sprzedaż gruntu rolne osobie nie będącej rolnikiem wiąże się jednak z koniecznością wystąpienia o odrolnienie działki, jeśli zechcemy cokolwiek na niej budować. Zależnie od powierzchni i klasy gruntu decyzję taką podejmuje wójt, wojewoda lub minister rolnictwa. Odrolnienie gruntów klas I−IV wiąże się też z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w formie ekwiwalentu za utracone w wyniku odrolnienia plony.

aktualizacja: 2008-01-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy sieć gazowa na działce to duża wada?

Przez działkę budowlaną, którą chcę zakupić, a dokładnie wzdłuż zachodniej granicy działki przebiega sieć gazowa średniego napięcia. Czy to duża wada działki? Czy będzie to przeszkoda przy budowaniu domu? Czy można wzdłuż sieci sadzić drzewa, krzewy? Jak to miejsce w jakiś sposób zagospodarować?

LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x