Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

W jakiej odległości od płotu sąsiada mogę postawić wiatę na drewno?

W jakiej odległości od płotu sąsiada mogę postawić wiatę na drewno?

Mam dom ogrzewany przy pomocy kominka i chciałabym wybudować wiatę na drewno. W jakiej odległości od płotu od sąsiada mogę ją postawić?

Odpowiedź eksperta: Na działce można postawić wiatę lub budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy do 25 m2. Takich obiektów nie może być więcej niż 2 na każde 500 m2 działki.

Zgłoszenie zamiar takiej budowy należy zgłosić w starostwie (w wydziale budownictwa i architektury) i jeśli w ciągu miesiąca urząd nie wniesie zastrzeżeń, to można przystąpić do budowy. Przy składaniu zgłoszenia potrzebny będzie plan sytuacyjny i szkic obiektu z podanymi wymiarami.

Natomiast przepisy dotyczące odległości takiej wiaty od granicy działki są dość złożone i niejednokrotnie nawet urzędnicy mają problemy z ich interpretacją. Znaczenie ma szerokość działki, sposób zagospodarowania działki sąsiedniej, zapisy miejscowego planu zagospodarowania i przepisy przeciwpożarowe. Reguluje to przede wszystkim §12 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

(Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.):

§ 12.1. Jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271 – 273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
2. Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271 – 273, dopuszcza się:
1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej od 16 m,
2) sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem, że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej,(…)
4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.
4. Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2 i 3, powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania w rozumieniu art. 3 pkt 20 ustawy – Prawo budowlane.

Trzeba zwrócić szczególną uwagę na ostatni zapis, bo objęcie sąsiedniej działki obszarem oddziaływania powoduje, że np. jej właściciel może wnieść sprzeciw wobec zamiaru budowy. Równocześnie trudno sobie wyobrazić spełnienie wymogów ochrony przeciwpożarowej dla typowej wiaty usytuowanej na granicy działek. Przytoczone wyżej rozporządzenie zawiera w takiej sytuacji obowiązek wykonania przynajmniej jednej ściany budynku, od strony granicy działki z ogniotrwałego materiału:

§272.3. Budynek usytuowany bezpośrednio przy granicy działki powinien mieć od strony sąsiedniej działki ścianę oddzielenia przeciwpożarowego o klasie odporności ogniowej określonej w § 232 ust. 4 i 5.

Redakcja BD
fot. Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-06-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników



Zacytowano Rozporządzenie ministra infrastruktury, a nie ustawę Prawo budowlane. Odpowiedź jest na tyle konkretna, na ile to możliwe, bo w pytaniu nie określono parametrów działki, a to ma wpływ na wymagane odległości.
Natomiast to czy wiatę należy zaliczyć do budynków czy też budowli to potencjalnie przedmiot sporu, zależnie od jej cech. Jednak przede wszystkim jednak wiata jest budynkiem zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, w rozdziale drugim PKOB jest zapis:
"Za szczególny rodzaj budynku uważa się wiatę, która stanowi pomieszczenie
naziemne, nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian
pozbawione. "
PKOB została wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (DZ.U. Nr 112, poz. 1316) wraz ze zmianami z 2002 r. (Dz. U. Nr 18, poz. 170). W sensie prawnym ma więc taką samą rangę jak i rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, które określa wymagane odległości od granic działki.

Z kolei ustawa Prawo budowlane art. 3 ust 2 definiuje budynek jako "obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;"
Trzeba zauważyć, że budynek nie musi mieć wszystkich ścian. Liczby tych wydzielających z przestrzeni przegród nie określono, a sam dach też jest przegrodą. Do trwałego związania z gruntem wystarczy zaś sam fundament punktowy. A najczęściej słupy konstrukcji wiaty opiera się na bloczkach betonowych.
Zgłaszając zamiar budowy wiaty mamy więc wszelkie szanse, że urzędnicy wydziału architektury będą wymagać spełnienia warunków (odległości) opisanych w artykule.

Rozsądną propozycję, tego kiedy wiatę uznać za budynek można znaleźć tu:


Osobny problem to klasyfikacja wiaty do celów podatkowych. Zainteresowanym polecam:

el-instalator

24 Cze 2014, 08:47

Cytujecie zapisy z Ustawy, ale brak konkretnej odpowiedzi. Takie ble, ble, ble, czyli bełkot prawny. Wiata nie jest budynkiem i nie mają tu zastosowane cytaty z Ustawy nie odpowiada. WSTYD !!!!!

Gość: BUDOWLANIEC

23 Cze 2014, 20:19

Dziękujemy za zwrócenie uwagi na nieaktualny artykuł. Zmieniliśmy jego treść.

Redakcja

02 Cze 2014, 09:01

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze
  •  
    Vademecum Domu Energooszczędnego
  •  
    ABC Budowania
  •  
    Dom Polski
  •  
    Wnętrza
Wydanie tabletowe