Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Jaki mamy wpływ na to, żeby droga gruntowa została utwardzona?


Odpowiedź eksperta: Decydujące dla tej kwestii jest, kto jest właścicielem lub/i współwłaścicielem drogi. Jeżeli Państwo, czyli właściciele działki, to decyzja i oczywiście koszty pozostają w Państwa gestii w zależności od zakresu planowanych robót. Konieczne może być nawet uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeżeli zaś droga stanowi własność gminy, pozostaje zwrócenie się do niej o utwardzenie drogi.

Zazwyczaj na nowych osiedlach gminy utwardzają drogi po zabudowaniu wszystkich lub prawie wszystkich działek. Głównym czynnikiem ograniczającym takie inwestycje jest wysokość budżetu gminy, inwestycja musi być wpisana do budżetu na konkretny rok. Aby tak się stało, należy zacząć od wniosku do Wójta (Burmistrza), który odpowiada za sporządzanie projektów budżetu oraz uzyskać poparcie Radnych, którzy ostatecznie ustalają jego kształt. O ile planowana inwestycja nie znajdzie się w projekcie, można ją wprowadzić podczas głosowania nad budżetem na sesji Rady Gminy.

aktualizacja: 2010-08-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...

Czy muszę zgłaszać zamiar niwelacji nierówności na działce?

Chciałbym zlikwidować wszystkie nierówności na działce, a niektóre mają nawet 4 metry głębokości.

Odpowiedź eksperta: Niwelacja terenu nie jest w sensie prawa robotą budowlaną i na jej przeprowadzenie nie jest potrzebne pozwolenie, ani zgłoszenie zamiaru budowy. Jednak w takim przypadku zastosowanie mają przepisy o gospodarce wodnej i ochronie środowiska regulujące w szczególności wpływ niwelacji na spływ wód opadowych.

Wyrównanie terenu nie może bowiem spowodować spływu wody na sąsiednią działkę lub w inny sposób naruszyć dotychczasowy stan nawodnienia otaczającego działkę terenu.

Redakcja BD
fot. lesinka (forum.budujemydom.pl)

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze