Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Gdzie powinnyśmy się zgłosić w sprawie wycięcia drzew z naszej działki budowlanej?

Gdzie powinnyśmy się zgłosić w sprawie wycięcia drzew z naszej działki budowlanej?

Kupiliśmy działkę budowlaną, na której licznie rosną drzewa i krzewy. Chcemy większość z nich usunąć. Do jakiego urzędu mamy się zgłosić, aby dostać na to pozwolenie i czy poniesiemy z tego tytułu jakieś opłaty?

Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim proszę sprawdzić, czy grunt nie jest opisany w rejestrze gruntów jako las. W takim wypadku niezbędne będzie wystąpienie do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych o wyłączenie z produkcji leśnej obszaru zajętego pod budowę domu i wszystkie urządzenia, ogrodzenie, miejsca parkingowe, ciągi komunikacyjne itp. Do takiego wniosku musi być załączony wypis z miejscowego planu zagospodarowania terenu (lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu), opis taksacyjny lasu i plan wyłączenia z opisanymi budynkami, budowlami i urządzeniami. Po uzyskaniu takiego wyłączenia lub o ile działka nie jest lasem, niezbędne będzie zezwolenie burmistrza lub wójta na wycięcie drzew, również we wskazanym zakresie.

Osoba fizyczna, która uzyska zezwolenie na usunięcie drzew na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie ponosi opłat, podobnie jest w przypadku drzew, na usunięcie których nie jest wymagane zezwolenie (młodszych niż 5-letnie, owocowych), drzew posadzonych lub wyrosłych po zakwalifikowaniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane.

Redakcja BD
fot. Ciril (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2009-03-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wjazd na działkę

W pozwoleniu na budowę domu wjazd na działkę jest przewidziany z bocznej, szutrowej drogi. Wolałbym jednak mieć ten wjazd z drogi powiatowej. Czy gdybym go chciał tam wybudować, to muszę mieć dodatkowe pozwolenie na budowę?

LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x