Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Jak skutecznie odwodnić działkę budowlaną?

Jak skutecznie odwodnić działkę budowlaną?

Odpowiedź eksperta: Jeżeli działka położona jest na gruntach przepuszczalnych (od piasków gruboziarnistych po gliny piaszczyste), to możemy wykonać drenaż opaskowy budynku za pomocą rur drenarskich PVC-U o średnicy min. 100 mm z filtrem jednowarstwowym.

Warstwa tłucznia np. 8–16 mm wokół przewodu powinna wynosić min. 10–15 cm. Gdy mamy do czynienia z gruntami słaboprzepuszczalnymi (gliny, iły) powinniśmy stosować filtr dwuwarstwowy. Wokół przewodu należy ułożyć 15–20 cm warstwę tłucznia.

Do ochrony rur przed kolmatacją (zamuleniem) możemy stosować rury z filtrem PP lub geowłókniny. Aby zapewnić odpowiednią skuteczność odwadniania, grunt wokół rury drenarskiej musi mieć ok. 10-krotnie wyższą przepuszczalność. Oprócz prawidłowego wykonania warstw filtracyjnych musimy zachować odpowiednią odległość przewodów drenarskich od budynku oraz rozstaw między nimi. Minimalna odległość ochronna wody od posadzek powinna wynosić w gruntach przepuszczalnych min. 0,5 m, natomiast w gruntach nieprzepuszczalnych 1,0 m.

Równie ważne jak odwodnienie gruntu, jest zagospodarowanie wód deszczowych. Wody te, zebrane z dachów budynków i powierzchni działki, mogą być odprowadzane przez rynny, rury spustowe oraz przewody kanalizacyjne do studzienki z osadnikiem, a następnie do skrzynek rozsączających. Skrzynka rozsączająca ma około 3-krotnie wyższą pojemność netto niż rów odwadniający z tłuczniem: jedna skrzynka zastępuje ok. 1200 kg tłucznia lub też ok. 32 m rury drenarskiej PVC-U o średnicy 100 mm.

Karol Marzejon
konsultant ds. technicznych w firmie Pipelife Polska
fot. Pipelife
aktualizacja: 2011-06-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Gdzie powinnyśmy się zgłosić w sprawie wycięcia drzew z naszej działki budowlanej?

Kupiliśmy działkę budowlaną, na której licznie rosną drzewa i krzewy. Chcemy większość z nich usunąć. Do jakiego urzędu mamy się zgłosić, aby dostać na to pozwolenie i czy poniesiemy z tego tytułu jakieś opłaty?

LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją
LK Projekt wyróżniony w Konkursie Twój dom - Dialog z tradycją Pracownia projektowa LK&Projekt otrzymała dwa wyróżnienia w Konkursie "Twój dom - Dialog z tradycją"  organizowanym przez Samorząd ...
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach
Porozmawiaj z notariuszem o spadkach W sobotę 27 listopada w 11 miastach Polski będzie można uzyskać bezpłatne porady notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami, ...
Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT). Jedna baza wiele możliwości. Główny Geodeta Kraju poinformował o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x